Nocne moczenie może wystąpić praktycznie w każdym wieku, chociaż zdecydowanie najczęściej ten problem dotyka dzieci oraz nastolatków. Nie oznacza to jednak, iż nie mogą się z nim zmagać osoby dorosłe. Jakie są najczęstsze przyczyny nocnego moczenia oraz jak temu przeciwdziałać? Poznanie odpowiedzi na wskazane wyżej pytania sprawi, iż komfort życia poszczególnych osób znacznie się poprawi, zwłaszcza w trakcie snu oraz tuż po przebudzeniu.
Moczenie nocne – co to tak właściwie jest? Podstawowe informacje
Moczenie nocne to nic innego, jak bezwiedne popuszczanie moczu w porze nocnej. Taka przypadłość objawia się na dwa podstawowe sposoby, a mianowicie jako moczenie kropelkowe lub też całkowite opróżnienie pęcherza. Jakie są jednak podstawowe rodzaje moczenia nocnego? W tym przypadku wyróżnia się:
- moczenie pierwotne – związane ze schorzeniami i wadami występującymi u danego człowieka już od urodzenia,
- moczenie wtórne – występujące m.in. na skutek przebytych infekcji.
Śmiało można rzec, że moczenie nocne nie jest przyjemnym doświadczeniem i pacjenci zmagający się z takim problemem starają się go jak najszybciej wyeliminować, oczywiście z pomocą odpowiedniego specjalisty. Godne uwagi jest również to, że nocne moczenie może występować w pojedynkę lub też z kilkoma innymi objawami, takimi jak np. częstomocz i parcie na pęcherz.
Najczęstsze przyczyny moczenia nocnego u dorosłych – o czym trzeba wiedzieć?
W tym miejscu należałoby poznać najczęstsze przyczyny moczenia nocnego u osób dorosłych. Na pewno będą to takie czynniki, jak:
- zbyt duża dawka alkoholu,
- dolegliwości układu moczowego (np. infekcje i kamica nerkowa),
- przepełnienie pęcherza,
- zmniejszona produkcja wazopresyny,
- poważne wady układu nerwowego,
- choroby przewlekłe (np. demencja starcza u seniorów i ostra niewydolność nerek).
Jak widać trudno jednoznacznie ocenić to, u kogo konkretnie wystąpi moczenie nocne, ponieważ omawiana przypadłość ma bardzo zróżnicowane podłoże. Jednorazowy problem nie jest powodem do olbrzymiego niepokoju, jednak przy powtarzających się problemach z trzymaniem moczu w nocy, należy czym prędzej umówić się na wizytę do specjalisty.
Jak skutecznie przeciwdziałać moczeniu nocnemu i wyeliminować problem? Wskazówki
Pozostaje zastanowić się nad jedną kluczową kwestią, a mianowicie jak wyeliminować problem nocnego moczenia? Oczywiście można temu skutecznie zapobiegać, a w razie długotrwałej i powtarzającej się dolegliwości zdecydować się na kompleksowe leczenie u urologa. Przy zapobieganiu przykrym konsekwencjom moczenia nocnego przydadzą się przede wszystkim pieluchomajtki (dla osób wymagających stałej opieki, głównie starszych), majtki chłonne (przy problemach o średnim natężeniu) oraz podkłady higieniczne (np. po operacji lub zabiegu). Alternatywą dla powyższych rozwiązań będą wkładki (przy lekkim nietrzymaniu moczu w nocy). Jeśli to nie pomoże, nie pozostanie nic innego, jak wizyta u specjalisty i zdecydowanie się na leczenie farmakologiczne lub operacyjne. W niektórych przypadkach wystarczające będzie natomiast leczenie zachowawcze (np. odstawienie alkoholu i mała dawka płynów tuż przed snem). Wizyta u lekarza nie obejdzie się bez badania ogólnego moczu, posiewu moczu i USG jamy brzusznej.