6 stycznia zazwyczaj dla większości ludzi oznacza koniec sezonu świątecznego, ale dla niektórych jego początek: Boże Narodzenie w styczniu. 6 stycznia jest znany jako „Święto Trzech Króli” lub „Dwunasta Noc” i jest oficjalnym początkiem sezonu świątecznego dla wielu ortodoksyjnych chrześcijan, a także krajów niechrześcijańskich, takich jak Etiopia, Serbia i Filipiny.
Dla prawosławnych chrześcijan data 6 stycznia jest ważna. Jest to dzień, w którym Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan. Święto obchodzone jest specjalnymi nabożeństwami religijnymi i uroczystym posiłkiem w wigilię 6 stycznia. Ponadto rozpala się ogniska, aby odstraszyć złe duchy, a także wymienia się prezenty wśród rodziny i przyjaciół.
W Etiopii obchody Dnia Bożego Narodzenia odbywają się znacznie później niż w innych krajach świata, co wynika z przestrzegania przez nich kalendarza juliańskiego Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Oznacza to, że święto obchodzone jest 7 stycznia, czyli tego samego dnia co prawosławny Dzień Bożego Narodzenia. Święto znane jest również jako Genna i obchodzone jest ze śpiewem, tańcem i ucztowaniem.
W Serbii 7 stycznia znany jest jako „Małe Boże Narodzenie” lub „Sv. Sava” i jest obchodzone z wielką ucztą. Podczas obchodów wymienia się prezenty i rozpala ogniska.
Na Filipinach 7 stycznia obchodzony jest jako „Pasko sa Pilipinas” lub „Christmas in the Philippines”. Jest to ważne święto chrześcijańskie w kraju i jest obchodzone z tradycyjnymi filipińskimi zwyczajami i praktykami.
Bez względu na to, w jakim kraju się znajdujesz, Boże Narodzenie w styczniu to czas radości i świętowania. Niezależnie od tego, czy obchodzisz Święto Trzech Króli, czy Małe Boże Narodzenie, jest to czas cieszenia się wzajemnym towarzystwem i szerzenia świątecznej radości. Tak więc, jeśli znajdziesz się w jednym z krajów wymienionych powyżej w styczniu i chcesz dołączyć do świąt, upewnij się, że planujesz z wyprzedzeniem i weźmiesz udział w uroczystościach i świętach!