Shadow

Kiedy wprowadzono święta Bożego Narodzenia?

Boże Narodzenie to jedno z najbardziej lubianych świąt na świecie. Od kolędowania i dekorowania domów do wymiany prezentów i uczestniczenia w uroczystych przyjęciach świątecznych, ten sezon radości jest obchodzony w wielu krajach i na wiele sposobów. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy po raz pierwszy wprowadzono święta Bożego Narodzenia?

Początki Bożego Narodzenia sięgają aż IV wieku. Według historyków, wczesny Kościół obchodził Boże Narodzenie w Rzymie w 336 roku n.e. W tym okresie Kościół stworzył oficjalną datę obchodów Bożego Narodzenia na 25 grudnia, czyli ten sam dzień, w którym wiele osób obchodzi je do dziś.

Chociaż dokładny powód wyboru tego dnia nie jest znany, uważa się, że Kościół chciał uhonorować narodziny Jezusa, który, jak się uważa, urodził się właśnie w tym dniu. Pomysł ten został prawdopodobnie wzmocniony przez fakt, że przesilenie zimowe, które oznacza najkrótszy dzień w roku, nastąpiło około 25 grudnia.

Oprócz decyzji Kościoła o świętowaniu narodzin Jezusa 25 grudnia, pierwsi chrześcijanie w Rzymie powiązali ten dzień z obchodami Saturnaliów, starożytnego rzymskiego festiwalu zimowego. Festiwal ten miał na celu uczczenie boga Saturnusa i był obchodzony każdego roku w okolicach przesilenia zimowego. Obejmowało ono rozdawanie prezentów, uczty i wesołość. Ten związek między Saturnaliami a współczesnym świętem Bożego Narodzenia prawdopodobnie pomógł utrwalić obchody Bożego Narodzenia 25 grudnia.

Przez wieki Boże Narodzenie stało się ważnym świętem w wielu kulturach na całym świecie. Różne kraje mogą obchodzić je na swój własny sposób, ale duch sezonu pozostaje ten sam: uczcić narodziny Jezusa, upamiętnić przesilenie zimowe i cieszyć się świętami z rodziną, przyjaciółmi i ukochanymi.

Przeczytaj także