Shadow

Każda zmiana zaczyna się w głowie

Zauważyliście, że częste pytania, z jakimi mamy do czynienia, wiążą się z rolą kobiety w biznesie, gospodarce czy przedsiębiorstwie. Idąc tą drogą, to dlaczego nikt nie pyta o rolę mężczyzn w tych trzech branżach? Otóż, żyjemy w czasach, gdzie rola mężczyzn oraz ich prawa są nie do podważenia. Z kolei kobiety muszą stale udowadniać swoją wartość, aby mieć przyznane wszystko to, co należy się Panom.

Skąd wzięły się problemy tego typu?

Oczywiście spory wpływ na taką postać rzeczy mają stereotypy. To one prowadzą do takiego rozumowania. Należy je łamać i zmieniać nastawienie ludzi. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z biznesem. Tutaj niestety występuje sporo szowinizmu, z którym pewnie spotkała się niejedna kobieta. W dzisiejszych czasach jest naprawdę niewiele przedsiębiorstw, które są prowadzone przez płeć piękną. Pewnie słyszałyście już o tym, iż takim stanem rzeczy zainteresowała się nawet Unia Europejska i chciałaby go zmienić. Myślą nad wprowadzeniem dyrektywy, która przewiduje wprowadzenie do 2020 roku 40 % udziału kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych w krajach UE, które są duże. Tylko problem jest trochę innej natury. Miejmy na uwadze to, że tak naprawdę żadna dyrektywna nie okaże się pomocna, jeśli nie zaczniemy same sięgać po to, co nam się należy. Kobiety nie powinny usuwać się w cień, tylko zacząć walczyć o swoje.

Niestety, ale nawet badania ukazują, iż kobiety rzadko podejmują decyzje niosące ze sobą spore ryzyko biznesowe. Statystycznie dużo częściej niż mężczyźni asekurują się nim dokonają jakiegoś działania. Muszą mieć zwykle drugie wyjście, dlatego skupiają się na jego opracowaniu. Wiąże się to z tym, że lubimy być bardziej przygotowane. Jest to plusem, ponieważ to właśnie ta cecha jest jedną z najważniejszych przesłanek do sukcesu. Zanim zapadnie decyzja, to analizujemy wszystkie minusy i plusy, a także konsekwencje, które mogą się z tym wiązać. Z całą pewnością pokazuje to, iż płeć damska posiada kompetencje, które są po prostu kluczowe do osiągnięcia sukcesu w biznesie.

Zgodnie z konstytucją kobieta posiadają takie same prawa co mężczyźni. Ważne jest, aby nauczyć się po nie sięgać i nauczyć się z nich korzystać.

  • Wychowanie.

W naszej kulturze kobiety są objęte innym rodzajem socjalizacji, ponieważ inaczej byłyśmy wychowywane. Z tego powodu stałyśmy się lepiej rozwinięte pod kontem emocjonalnej inteligencji. Empatia i samoświadomość są cechami, które można śmiało nam przypisać. Ma to jednak swoje minusy, ponieważ z tego powodu zakodowałyśmy sobie w głowie, że musimy iść na ustępstwa.

  • Samo życie.

Zauważyłyście, że kobiety non stop są stawiane w pozycji wywalczania sobie przestrzeni? Ale, żeby to robić, to należy mieć niemałą odwagę. Trzeba zdecydować się na zmianę stereotypów w głowie, a następnie nauczyć się odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Ponad to musimy zrezygnować z tradycyjnego modelu życia, który jest z pewnością wygodny.

  • Reakcja branży.

W zależności od branży, liczba kobiet, które pracują w obszarach uznawanych za męskie, wzrosła do kilkunastu procent. W momencie objęcia stanowiska kierowniczego i zasiadając u szczytu stołu, kobiety i tak wkraczają w świat, który został zdominowany przez mężczyzn. Niekiedy Panowie pokazują rezerwę i brak zaufania nawet, jeśli to właśnie kobieta jest przełożoną. Dystans stopnieje w momencie, kiedy zaczniemy się poznawać i budować wzajemny szacunek. Stanowi to strasznie istotny etap budowania partnerstwa oraz relacji, a nie prowadzenia sporów o miejsce którejś z płci.

Reasumując, warto mieć na uwadze, że jeśli kobiety nie zaczną same upominać się o swoje i dążyć do tego, aby walczyć ze stereotypami, to może być ciężko ww wspinaniu się na szczeble kariery zawodowej. Należy spełniać marzenia i dbać, aby to nam było dobrze.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *