Badania pokazują, że siedem sekund, jest czasem, który wystarcza, aby zrobić wrażenie na rozmówcy. Starannie dobrane ubranie świadczy o szacunku dla innych, kulturze osobistej oraz pokazuje jakie mamy podejście do pracy.
Ze sposobu jak się ubieramy możemy wyczytać czy mamy do czynienia z solidną osobą i odpowiednio zorganizowaną czy raczej z bujającą w obłokach, zbyt mało pewną siebie albo ulegającą wpływom. Konkurencja na rynku jest coraz większa i nie jest już najważniejsze co masz do powiedzenia, ale również to jak się zaprezentujemy. Czasami jakiś drobny detal pozwoli na wyróżnienie nas z tłumu. Ubiegając się o nowy kontrakt albo starając się o awans – ubiór musi być odpowiedni.
Kod ubioru dla firmy.
Warto uświadomić sobie w jakiej branży się znajdujemy i jakie zasady dotyczące ubioru będą obowiązywać w firmie przyszłego pracodawcy. Trzeba stawiać na schludny, dobrze dobrany i co ważne – wyprasowany strój. Wybierają się na pierwszą rozmowę, warto postawić na klasykę.
Istnieją cztery kody ubioru, które są uważane za podstawowe:
-
formalny – dotyczy firm prawniczych, niektórych korporacji, instytucji finansowych oraz consultingu. Dla kobiet w tym wypadku jest to kostium.
-
biznesowy – czyli schludny oraz profesjonalny. Ale musi być też troszkę luźniejszy. Ma być etapem pomiędzy formalnym a biznesowym. Garnitur ani kostium w tym wypadku nie jest priorytetem. Wybierz takie elementy, aby były bliskie Twojemu charakterowi. Dla Pań najlepszym wyjściem będzie klasyczna sukienka lub spodnie garniturowe z koszulą. Sfery, jakich najczęściej on dotyczy, to medycyna, handel detaliczny albo środowisko akademickie.
-
swobodny- w korporacjach obowiązuje w piątki. Musi być on w idealnym stanie i łączyć się najlepiej z czymś bardziej tradycyjnym, np. dżinsy z dobrze skrojoną marynarką.
-
swobodno – kreatywny – dotyczy dziedzin takich jak architektura, IT, internet, media czy architektura.
Jaki jest idealny strój dla kobiety w biznesie?
Bez wątpienia klasyczny kostium sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji. Taki strój jest kojarzony z władzą i niezależnością. Wystarczy podejść do galerii handlowej i zauważyć, że sklepy mają w swojej ofercie masę kostiumów o różnych fasonach. W takim ubraniu wysyłasz komunikat typu „jestem kompetentna”, „jestem zdecydowana”. Kolejną ważną rzeczą jest wybór żakietu, ponieważ scala on całość. Wskazuje on dojrzałość oraz opanowanie, a także pokazuje konsekwencję i energię. Spodnie czy spódnica? Z tym dylematem zmaga się niejedna Pani. Wybierają drugą opcję, sygnalizujesz konserwatyzm oraz dyscyplinę. Z kolei spodnie mają podkreślić Twoją pewność siebie, a także nowoczesność. Buty powinny zakrywać całą stopę. Istotne jest też, aby nie przesadzić z wysokością obcasa. Nie szalej z kolorem, postaw raczej na stonowane odcienie. Pamiętajmy, że strój odzwierciedla naszą osobowość. Jednak są takie sytuacje, że należy odłożyć swój indywidualny styl na chwilę na bok i – starając się o dobrą posadę – skorzystać z rad i pójść w klasykę. W końcu: jak Cię widzą tak Cię piszą.