Shadow

Jak pozbyć się pieluszek i nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Jednorazowe pieluszki to prawdziwe dobrodziejstwo dla wszystkich mam. Nie zdajemy nawet sobie sprawy z tego, jak wynalezienie tych cudów ułatwiło nam życie.

Do luksusów łatwo się jednak przyzwyczajamy i często nie zwracamy uwagi na to, o ile jest nam łatwiej niż naszym mamom czy babciom przed laty.

Stosowanie pieluszek jednorazowych pozwala nam na dużą oszczędność czasu i energii, którą możemy wykorzystać na przykład na zabawę z dzieckiem. Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze stosować pieluszki dobrej jakości i znanych producentów, gdyż wówczas będziemy miały pewność, że nie uczulą dziecka i zapewnią skórze odpowiednie warunki.

Pieluszki jednorazowe są bardzo wygodne dla mam, dlatego też zapominamy często o tym, że czas już dziecko nauczyć osobistej higieny i korzystania z nocniczka.

Statystyki wyraźnie pokazują, że wiek dzieci, które posiadają tę umiejętność wzrasta z roku na rok. Jedni przypisują to właśnie pieluszkom, że niby takie wygodne, że dziecko nie chce z nich rezygnować. Nic bardziej błędnego, gdyż dziecko każde dziecko chętnie pozbędzie się tego balastu, tylko samo nie potrafi.

Wina oczywiście jest po stronie rodziców, którzy z własnej wygody przesuwają wciąż w czasie moment rozpoczęcia nauki.

Właściwym momentem na pierwszą próbę pozbycia się pieluszek jest taki wiek dziecka, który pozwala mu samodzielnie siedzieć. Zazwyczaj jest to około pół roku i wtedy możemy zacząć dziecko do nocniczka przyzwyczajać. Jednak nie wolno dziecka siłą przytrzymywać ani nakazywać mu tam siedzieć godzinami. Wystarczy chwila i albo się uda albo też nie. Ma to odbywać się na zasadzie oswojenia z nowością. Dopiero gdy dziecko będzie miało około roczku, dwóch lat, możemy rozpocząć prawdziwą naukę. Idealnie będzie, gdy rozpoczniemy ją latem, gdyż mniej będzie wówczas do prania. Staramy się też, aby dziecko w domu czy w ogrodzie chodziło całkowicie bez pieluszki i przypominamy mu o tym, czy chce skorzystać z nocniczka. Obserwujemy dziecko i ciągle przypominamy. Oczywiście na noc czy na wyjazd zakładamy pieluszki, tak aby uniknąć katastrofy. Jeżeli będziemy konsekwentne i w zaciszu domowym nie będziemy stosować pieluszek jednorazowych, to dziecko bardzo szybko załapie o co w tym chodzi. Można wspomagać się specjalnymi majteczkami, które nie przemakają, a nie dają dziecku takiego poczucia komfortu tak jak pampersy.

W sytuacji gdy dziecko w dzień zacznie korzystać z nocnika, to automatycznie na noc również rezygnujemy z pieluszek. Asekurujemy się specjalnymi podkładami, tak aby w razie wpadki materac nie ucierpiał. To niezwykle istotne, żeby dziecko od razu nauczyło się, że nie ma powrotu do pieluszek.

 

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *