Shadow

Jak Polki radzą sobie ze stresem? Wyniki badania

Jednym ze sposobów Polek na niwelowanie stresu jest aktywność fizyczna jak uprawianie sportów. Kobiety mają również świadomość, że ruch to podstawa zdrowia. Co trzecia osoba wskazuje na regularne uprawianie sportu lub wyciszenie z książką, a także słuchanie muzyki.

Forma odstresowania powinna być dostosowana do osobowości, dlatego przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby i możliwości. Jeśli na co dzień żyjemy intensywnie, w wolnym czasie często mamy ochotę na pasywny relaks. Jeśli zaś w pracy męczy nas rutyna chętnie stawiamy na nowe doświadczenia i nutkę adrenaliny. 

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń „Jak Polki dbają o siebie” sposobem na niwelowanie stresu są aktywności takie jak uprawianie sportów (21%) lub wyciszenie z książką czy muzyką (31%). Częste wśród ankietowanych jest również wskazanie spacerów (28%). W kwestii rozrywek zdania się podzielone. Niektóre Panie lubią kreatywne formy spędzania czasu jak różnego rodzaju kursy i warsztaty (29%), inne relaksacyjne jak joga czy pobyt w SPA (28%), wskazywane są również sportowe na przykład siłownia czy basen (17%) oraz sporty ekstremalne, z dużą dawką adrenaliny (26%).

63% osób uważa, że Polki lubią próbować sportów ekstremalnych szczególnie skoków na bungee i innych sportów w powietrzu (28%) oraz jazdę off road lub za kierownicą szybkich, sportowych samochodów (35%). Obecnie w rozrywce Polki poszukują głównie odstresowania (37%), aktywnego spędzania czasu (31%) oraz dobrej zabawy (24%). 

Z roku na rok coraz więcej kobiet poszukuje dreszczyku emocji w powietrzu, w wodzie czy za kierownicą. Lot w tunelu aerodynamicznym, skok ze spadochronem czy nawet wyprawa off road – z takich rozrywek chętnie korzystają również Panie. Wyniki realizowanych przez nas badań i analiza profilu osób korzystających z niestandardowych form aktywności w Polsce pokazują, że kobiety są często inicjatorkami oryginalnych rozrywek. Chcą pokonywać własne lęki i przeżyć niezapomnianą przygodę, dlatego próbują sportów ekstremalnych. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Polki coraz odważniej rozwijają swoje zainteresowania. Dla poszukiwaczy mocnych doznań, sporty ekstremalne to wielka przygoda i wyzwanie. Aktywności, które balansują na krawędzi ryzyka, dostarczają dużego zastrzyku energii i wrażeń, które pozwalają odreagować trudny czas.

Są jednak też Panie, które coraz większą uwagę zaczynają również przykładać do wyciszenia i czują, że jest to im potrzebne – 40% odpowiedzi. Chętnie sięgają po mindfulness czy treningi uważności (21%) lub starają się chodzić na jogę (20%). Sen również stał się ważnym czynnikiem dbania o siebie kiedy wprowadzany jest zdrowy tryb życia (27%). Co trzecia Polka stara się również wygospodarować czas wolny dla siebie.

Najbardziej do współczesnej Polki pasuje określenie rozrywkowa i poszukująca nowych przygód (31%) oraz przebojowa i przedsiębiorcza (29%). Realizacja zawodowa to ważny element życia, na który wskazuje aż 48% osób. Współczesne kobiety chcą się dobrze czuć same ze sobą, bo wtedy lepiej się żyje (38%) i mają wtedy lepsze kontakty z innymi ludźmi (22%). 

Badanie sondażowe „Jak dbają o siebie Polki?” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń w formie ankiety online na próbie 1215 respondentów w lutym 2022 roku.

Źródło: Materiały prasowe Prezentmarzeń

Przeczytaj także