Shadow

Czy można wychować geniusza?

Małe dzieci mają mózg, który od zawsze zadziwia badaczy. Nadal prowadzony jest spór na temat tego czy za geniusz dziecka odpowiada wychowanie czy też geny.

Spora ilość badaczy zgadza się co do tego, iż wszystkie małe dzieci są geniuszami. Posiadają one pamięć fotograficzną oraz są w stanie rozróżnić widzenie ilości elementów. Ponad to cechuje je zdolność telepatyczna oraz jasnowidzenie. Wszystkie małe dzieci mogą nauczyć się w ciągu pierwszych lat życia dowolnego języka.

Jeśli malec jest zdrowy, to jest w stanie nauczyć się absolutnie wszystkiego co zostanie mu przedstawione w jasnej i czytelnej formie. Dzieci, które są w wieku od 3 – 4 lat, jeżeli zostaną wszechstronnie rozwijane, to mogą w ciągu kilku sekund ogarnąć skomplikowane obliczenia matematyczne w pamięci, uczyć się języków obcych, czytać ze zrozumieniem książki czy grać na instrumentach.

Wszystko dzieje się w mózgu.
Jaka jest przyczyna tego, iż tak wiele dzieci ma problemy w szkole? Przez pierwsze sześć lat życia dziecka robimy tak naprawdę wszystko, aby pozbawić go geniuszu. Badania udowodniły, że ludzie uznani za genialnych, używają obu półkul mózgowych w zbalansowany sposób. Dorośli najczęściej pracują lewą półkulą, ponieważ jest logiczna. Z kolei u dzieci do 3 roku życia dominuje prawa, ponieważ jest intuicyjna. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ początkowo lewa nie jest dojrzała, zaś pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, zaczyna ona przejmować dowodzenie.

W jaki sposób tracimy zdolność?
Żeby malec zachował zdolności prawo – półkulowe, trzeba pozwolić mu ich używać. Mózg jest kształtowany poprzez trening. Będzie on wykonywał taką pracę, na jaką został narażony. Możemy zatem, pozwolić mózgowi dziecka widzieć szybko czytany tekst, słuchać wielu języków obcych bądź wpływać na zapamiętywanie coraz większej ilości informacji.
Niestety, zamiast tego, uczymy malca liter oraz lewopółkulowego czytania poprzez składanie głosek. Nudzimy je liczeniem do dziesięciu oraz nazywamy różnymi liczebnikami obiekty, które wyglądają tak samo.

Trening prawej półkuli.
Jest ona odpowiedzialna za to, aby zachować zdolności intuicyjne oraz obrazowe widzenie świata. Stanowi ona przeciwieństwo prawej półkuli, ponieważ zachwiane są w niej zdolności werbalne oraz logiczne myślenie.

Czytanie.
Dziecko powinno być uczone pełnymi słowami, zdaniami, wyrażeniemi i podlegają one na przypisywaniu danym symbolom graficznym obrazów i tym samym trenuje się prawą półkulę. Jeśli program rozwoju dziecka zostanie odpowiednio skonstruowany, to możemy szybko pokazać dziecku pojedyncze słowo tylko raz – bez powtórzeń.

Matematyka.
Dziecko bez problemu można nauczyć matematyki. Na samym początku należy uczyć pociechę liczebności, następnie zaprezentować symbole graficzne, które ukazują daną liczebność, czyli liczby oraz cyfry. Na sam koniec należy szybko zaprezentować sporą ilość różnych działań. Dziecko bez problemu odnajdzie regułę samo, bez tłumaczenia za strony rodzica.

Wyobraźnia.
Wyobraźnia działa pobudzająco na pracę prawej półkuli. Należy wymyślać zabawy w takich klimatach, aby maluch mógł w nich poczuć się kimś innym i zobaczy świat oczyma innej osoby.

Ruch.
Aktywność fizyczna jest kolejnym ważnym aspektem, aby dziecko mogło się wszechstronnie rozwijać. Potwierdzają to badania, które zostały zrobione w Kanadzie. Czynności fizyczne wymagają od nas aktywności ruchowej i dzięki temu zaczynają pracować mięśnie. Stymuluje to tym samym wytwarzanie się neurotrofin, które są odpowiedzialne za wzrost komórek nerwowych, jak i wzrost połączeń neuronalnych w mózgu.

Plastyka.
Dzieła plastyczne, które powstają przy pomocy różnych produktów, stymulują oraz bogacą myślenie. Wpływają pozytywnie na wyobraźnię dziecka. W trakcie takich zabaw zostaje udoskonalona komunikacja pomiędzy dwoma półkulami. Dlatego warto stawiać na twórczość u dziecka.

Lewa półkula jest logiczna i analityczna. Odpowiada za zdolności matematyczne oraz śledzi związki przyczynowo – skutkowe. Ponad to zajmuje się przetwarzaniem materiału, który już istnieje. Skupia się na cyfrach, słowach oraz koncepcjach i nowych informacjach.

Prawa półkula jest z kolei romantyczna. Ma wpływ na nasze uczucia, operuje dźwiękami oraz obrazami. Bliskie jest jej porozumiewanie się w sposób pozawerbalny i bez najmniejszego trudu potrafi odczytać mowę ciała i wszystkie sygnały emocjonalne. Zajmuje się syntezą i potrafi bez trudu składać części w całość. Prawa półkula jest także odpowiedzialna za naszą kreatywność oraz odbiera obraz całościowo, łącząc uczucia sensoryczne oraz emocje.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *