Zwierzęta które zimą zasypiają lub zapadają w odrętwienie

Zima to pora roku, w której wiele zwierząt przechodzi w stan hibernacji lub letargu. W tym czasie zwierzęta spowalniają swój metabolizm i przechodzą w stan uśpienia, żeby oszczędzać energię. Niektóre zwierzęta hibernują, inne przechodzą w stan letargu, w którym temperatura ich ciała i tętno spadają do bardzo niskiego poziomu.

Jednym z najbardziej znanych zwierząt, które przechodzą w stan hibernacji na zimę, jest niedźwiedź. W miesiącach zimowych niedźwiedzie zapadają w głęboki sen, podczas którego temperatura ich ciała i tętno drastycznie spadają. W tym czasie niedźwiedzie nie jedzą, nie piją, nie ruszają się. Pozostają w stanie uśpienia aż do wiosny, kiedy to budzą się i zaczynają szukać pożywienia.

Inne zwierzęta, które przechodzą w stan hibernacji lub letargu podczas miesięcy zimowych, to nietoperze, wiewiórki, świnki ziemne i niektóre gatunki wiewiórek. Nietoperze wiszą do góry nogami w dużych koloniach, a wiewiórki zagrzebują się w ziemi i pozostają nieaktywne aż do ocieplenia. Wiewiórki również zagrzebują się w ziemi i pozostają uśpione do wiosny. Wiewiórki często budują gniazda na drzewach i zwijają się w kłębek, żeby utrzymać ciepło.

Oprócz zwierząt, które przechodzą w stan hibernacji lub letargu, są też takie, które drętwieją zimą. Zwierzęta te, takie jak węże i jaszczurki, przechodzą w stan brumacji, w którym temperatura ich ciała i tętno drastycznie spadają. Dzięki temu oszczędzają energię i pozostają nieaktywne aż do ocieplenia.

Zwierzęta, które zimą przechodzą w stan hibernacji, letargu lub brumacji, robią to, aby zaoszczędzić energię i przetrwać mroźną pogodę. W ten sposób mogą pozostać w uśpieniu do czasu, aż pogoda się ociepli i będą mogły zacząć szukać pożywienia. Następnym razem, gdy zobaczysz zwierzę śpiące lub drętwiejące zimą, pamiętaj, że robi to, aby przetrwać zimowe miesiące.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *