Shadow

Zdjęcie do CV – jak powinno wyglądać?

141682480616589900

W dobie bardzo łatwego dostępu do wszelkiej maści aparatów cyfrowych, niemal każde CV jest ozdobione zdjęciem kandydata. Jednak zamieszczenie pierwszej lepszej fotografii w dokumencie rekrutacyjnym może zaszkodzić zamiast pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Poniżej o tym, jak powinno wyglądać wzorcowe zdjęcie w CV.

Nieodpowiednie zdjęcie zamieszczone do życiorysu jest jednym z częstszych błędów popełnianych przez osoby, które szukają pracy. Jest to o tyle zaskakujące, że żyjemy w czasach, kiedy to o fotografię dobrej jakości jest naprawdę łatwo i nie trzeba w tym celu udać się do fotografa. A o tym, jak ważne jest zdjęcie w CV mówią sami rekrutujący, którzy zaznaczają, że to nadaje kandydaturze pewnego rodzaju unikalności i zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji, co do zaproszenia niektórych osób na rozmowę kwalifikacyjną. Jak więc wygląda odpowiednie zdjęcie zamieszczone w CV?

1. Jakość

Dołączenie do dokumentów aplikacyjnych fotografii rozmazanej, ciemnej lub zbyt rozjaśnionej to w zasadzie strzał we własne kolano. Dziś zdjęcie dobrej jakości można już zrobić nawet średniej jakości telefonem komórkowym, więc warto zadbać o to, by CV zostało ozdobione poprawnie wykonanym obrazem naszej osoby. Fotografia w życiorysie stanowi taki sam ważny element jak kompozycja czy inne elementy graficzne, więc musi być schludna, by cały dokument prezentował się poważnie i okazale.

2. Zdjęcie samej twarzy

CV powinno zawierać zdjęcie samej twarzy kandydata, a nie jego całej sylwetki. Można uznać, że fotografia załączona do dokumentów aplikacyjnych powinna przypominać zdjęcie legitymacyjne. Część specjalistów zaznacza jednak, że dołączenie tego typu zdjęcia do CV nie zawsze jest dobrym pomysłem, bo często wychodzimy na nim ponurzy i nieautentyczni. Nie zmienia to jednak faktu, że rekrutujący nie chcą oglądać swoich kandydatów od stóp do głów, ale bardziej zwracają uwagę na ich twarze, które później łatwiej zapamiętać i skojarzyć. Zdjęcie skoncentrowane głównie na twarz pomoże zresztą nie tylko pracodawcy, ale również sprawi, że nasze CV będzie wyglądać profesjonalnie.

3. Ubiór

Bez względu na rodzaj pracy, o jaką się ubiegamy, zdjęcie w CV powinno przedstawiać kandydata w schludnym ubraniu. Chyba w każdym przypadku idealnym rozwiązaniem jest koszula, która nadaje fotografii elegancji i szyku zarazem. Mężczyźni mogą oczywiście podrasować swój wygląd krawatem, a Panie elegancką, ale nie dominującą biżuterią. Warto przed zrobieniem sobie odpowiedniego zdjęcia zastanowić się, jak ubrani poszlibyśmy na ewentualną rozmowę kwalifikacyjną. Na wstępie dyskwalifikują w zasadzie zdjęcia robione w ubraniach sportowych, nieeleganckich i półnegliżu.

4. Tło

Tu znów warto odwołać się do formy zdjęcia legitymacyjnego. Tło zdjęcia do CV powinno być jednolite, najlepiej jasnego koloru. Bardzo źle wyglądają w CV fotografie robione nad jeziorem, w górach, nad morzem itd. Zdjęcie powinno skupiać główną uwagę rekrutującego na nas, a nie na tym, co dzieje się w tle.

5. Uśmiech

Specjaliści potwierdzają zgodnie: dobre zdjęcie do CV to takie, które ukazuje kandydata uśmiechniętego, ale nie rozbawionego. Chodzi tu oczywiście o naturalny uśmiech, nadający nieco lekkości do formalnego charakteru całego dokumentu aplikacyjnego. Dlatego też odradza się wstawianie zdjęć legitymacyjnych ze względu na ich zbyt poważne oblicze. Trzeba jednak zauważyć, że fotografowie coraz częściej namawiają do nieśmiałego uśmiechu osoby fotografowane, aby nadać odrobiny swobody do formatu zdjęć legitymacyjnych.

Wojciech Chentkiewicz

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *