Shadow

Wypadanie włosów – kiedy zacząć się martwić?

Mocne i gęste włosy dodają nam urody i pewności siebie. Wiele czynników może jednak mieć negatywny wpływ na ich kondycję. Podpowiadamy, kiedy wypadanie włosów powinno cię zaniepokoić, oraz co zrobić, by wzmocnić ich strukturę i poprawić wygląd.

Wypadanie włosów jest rzeczą całkowicie naturalną i w większości przypadków nie powinno budzić niepokoju. Ma to związek z naturalnym cyklem wzrostu włosa, który składa się z trzech etapów. Pierwszym jest faza anangenowa, czyli wzrostu, który w przypadku skóry głowy trwa od 2 do 6 lat. W fazie tej znajduje się do 85% włosów. Kolejnym etapem jest faza katagenowa, trwająca od 2 do 3 tygodni, która polega na obumieraniu i stopniowym wysuwaniu się włosa z mieszka. Ostatnim etapem jest faza telogenowa, nazywana także fazą spoczynku, która obejmuje od 10 do 15% włosów. Po jej zakończeniu stare włosy wypadają, robiąc miejsce nowym.

Co powinno niepokoić?

Problem z wypadaniem włosów pojawia się wtedy, gdy tracimy ich więcej niż „naturalne” 15% – dla jednych będzie to 50, dla innych 100 włosów, zresztą codzienne liczenie ich raczej nie wchodzi w grę. Warto zatem obserwować swój organizm i zareagować, jeśli na szczotce do włosów zostaje ich więcej niż zwykle, a odpływ prysznica coraz częściej się zatyka.

Jakie są przyczyny problemów z włosami?

Na zwiększone wypadanie włosów wpływ może mieć wiele czynników, przede wszystkim stres i nieodpowiednia dieta uboga w potrzebne mikro- i makroelementy, często wiążąca się z odchudzaniem. Duży wpływ na osłabienie włosów mogą mieć też zaburzenia hormonalne i schorzenia, takie jak łojotokowe zapalenie skóry głowy – w każdej z tych sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza, aby zdiagnozować przyczyny i zapobiegać skutkom. Warto również zastanowić się nad codzienną pielęgnacją: częste suszenie bardzo gorącym nawiewem, używanie obciążających kosmetyków czy mocne tapirowanie i ściskanie gumką może spowodować pogorszenie ich wyglądu oraz wzmożone wypadanie.

Jak wzmocnić włosy?

Aby szybko poprawić wygląd włosów i mieć pewność, że organizm ma dostarczoną kompletną dawkę witamin i minerałów, warto zdecydować się na suplementy diety, np. Merz Spezial Dragees. To kompozycja 15 składników wpływających na kondycję włosów: biotyny poprawiającej stan skóry i wzmacniającej włosy, cynku odpowiadającego za ich sprężystość, kwasu foliowego i witaminy B12, przyśpieszających regenerację włosów, oraz aminokwasów – cysteiny i metioniny, mających wpływ na prawidłowy przebieg procesu tworzenia się włosa.

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że podstawą powinna być zrównoważona dieta bogata w składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto sięgać po warzywa i owoce zawierające witaminy A, C, E i B, które m.in. pomagają w odpowiednim wzroście włosów, wzmacniają je i poprawiają krążenie skóry głowy. Niezbędne do utrzymania dobrej kondycji włosów są też cynk, miedź i żelazo oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają na prawidłową budowę mieszka i łodygi włosa.

Merz Spezial Dragees, suplement diety, kuracja miesięczna, 60 drażetek. Produkt dostępny w aptekach, cena sugerowana: 45 zł/60 szt. www.merzspezial.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *