
Leczenie stomatologiczne połączone ze zwiedzaniem zabytków? Wizyta u znanego specjalisty, a po niej fascynująca wycieczka statkiem? Konsultacje lekarskie i shopping w znanym kurorcie? Sądzisz, że to niemożliwe? Takie właśnie połączenia zapewniają oferty firm i biur podróży zajmujących się turystyką medyczną.
Turystka medyczna – na czym to polega?
Turystyka medyczna to wyjazdy za granicę, których głównym celem jest leczenie – wizyta u specjalisty, zabieg, rehabilitacja, pobyt w klinice. Takie podróże najczęściej są połączone z wypoczynkiem, zwiedzaniem regionu, korzystaniem z miejscowych atrakcji turystycznych.
Jak to się zaczęło, czyli kilka słów o początkach turystyki medycznej
Turystyka zdrowotna nie jest „wynalazkiem” naszych czasów. Jej korzeni można się doszukać już w czasach starożytnych Greków, którzy wędrowali do najbardziej znanych uzdrowisk w celu podreperowania zdrowia (np. do Epidarous, gdzie mieściło się sanktuarium Asklepiosa). Takie wędrówki odbywał m.in. Hipokrates.
Współczesna turystyka medyczna
Obecne „podróże ku zdrowiu” niewiele mają wspólnego z wędrówkami do uzdrowisk, które obywały się przed 4 tysiącami lat. Wyjazdy są połączeniem zwiedzania i wypoczynku z terapią medyczną. Na rozwój takich podróży wpłynął dostęp do informacji – obecnie praktycznie wszystkie kliniki mają swoje własne strony internetowe, co pozwala pacjentom zapoznać się z dostępnymi zabiegami, przejrzeć sprzęt medyczny, poznać lekarzy udzielających konsultacji.
Dlaczego pacjenci decydują się na podróże medyczne?
Pacjentów do leczenia za granicą przekonują przede wszystkim długie terminy oczekiwania na zabiegi we własnym kraju oraz wysokie ceny usług medycznych. Wielu turystów medycznych to osoby, którym zależy na konsultacjach najlepszych światowych specjalistów i pobycie w renomowanej klinice posiadającej najlepszy sprzęt.
Które kraje najczęściej przyciągają turystów medycznych?
Jako pierwsze, potencjał turystyki medycznej wykorzystały Indie. Doskonale wyposażone kliniki ma do zaoferowania również Singapur. Wielu pacjentów przyciąga Tajlandia – jej atutem jest nie tylko wysoka jakość usług medycznych, ale i walory turystyczne regionu (rajskie plaże, egzotyczne krajobrazy).
W Europie prym wiodą:
– Czechy
– Węgry
– Turcja
Co ciekawe, również Polska zaczyna powoli wykorzystywać potencjał turystyki medycznej. Obcokrajowcy korzystają z zabiegów stomatologicznych, okulistycznych, ortopedycznych, laryngologicznych. Największym zainteresowaniem cieszy się Ciechocinek i Krynica Morska. Polskie placówki medyczne przyciągają cenami, które są niższe niż w klinikach zachodnioeuropejskich.
Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?
Wyjazdy medyczne można zorganizować na własną rękę. Wielu pacjentów korzysta jednak z pomocy profesjonalistów, którzy dbają o: umówienie wizyt lekarskich lub rezerwację terminu zabiegu, rezerwację miejsc noclegowych w hotelach, zakup biletów lotniczych, transfer z hotelu do kliniki. Fachową pomoc oferuje portal Go4HealthTravel. Turyści medyczni otrzymują tutaj pomoc indywidualnego asystenta, który dba o wszystkie formalności. Na indywidualne zamówienie, może on także zorganizować wypoczynek (zwiedzanie, wycieczki z przewodnikiem, zakupy itp.).