Shadow

Wiosna w pełni. Zadbaj o swój trawnik!

Lawn mower

Gęsty zielony trawnik to duma każdego ogrodnika. Wbrew pozorom utrzymanie pięknego dywanu zieleni na podwórku nie jest sprawą prostą, wymaga sporo systematycznej pracy oraz umiejętności. Oto kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy móc się nim cieszyć na naszej posesji.

Koszenie trawy

Regularne koszenie trawy to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki niemu trawa rośnie i krzewi się równomiernie, staje się intensywnie zielona oraz bardziej odporna na choroby i szkodniki. Powinniśmy pamiętać, żeby wysokość koszenia dostosować do warunków atmosferycznych – zbyt mocne skrócenie trawy w okresie suchym może prowadzić do jej nadmiernego wysuszenia. Do koszenia najlepiej używać kosiarki z koszem. Jeśli nie posiadamy takiej, skoszoną trawę powinniśmy od razu zagrabić i usunąć z powierzchni trawnika.

Nawożenie

Do nawożenia trawników powinniśmy używać przede wszystkim mieszanek mineralnych zawierających azot, fosfor i potas. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji minerałów, czyli 6:2:4. Każdy z wymienionych minerałów ma wpływ na inne aspekty rozwoju trawy: azot odpowiada za jej wzrost i koloryt, fosfor za rozwój systemu korzeniowego, zaś potas za jej odporność na choroby, gospodarkę wodną oraz przebieg fotosyntezy. Nawożenie trawników odbywa się z reguły w dwóch lub trzech terminach w ciągu roku.

Areacja, czyli napowietrzanie

Z czasem rozwój systemu korzennego trawy powoduje zagęszczenie wierzchnich warstw gleby. Ma to negatywny wpływ na absorbcję wody oraz wymiany gazowej, a tym samym na wegetację roślin. Skuteczną metodą zapobiegania temu jest aeracja, zwana również napowietrzaniem – jest to prosty zabieg, polegający na nakłuwaniu gleby w równomiernych odstępach. Optymalna ilość nakłuć wynosi od 400 do 500 punktów na metr kwadratowy.

Podlewanie trawnika

Trawa nie może żyć bez wody. W okresie letnim, kiedy opadów jest mało, a temperatura powietrza sprzyja wysychaniu nawierzchni, powinniśmy sami podlewać trawnik. Szczególnie istotne jest to w przypadku trawników w pierwszej fazie wzrostu, bardzo podatnych na wysychanie. Trawniki najlepiej podlewać wcześnie rano, przed największymi upałami, późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Bardzo ważne jest, by podlewanie odbywało się regularnie i było dostatecznie intensywne – przy powierzchownym podlewaniu woda wyparuje zanim zdąży wsiąknąć w glebę. 

Powyższe rady sprawdzą się zarówno w przypadku trawników wysiewanych, jak i bardzo popularnych ostatnio trawników rolowanych, produkowanych np. przed firmę Xeroflor.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *