Shadow

Wakacje w Indonezji

Archipelag indonezyjski składa się z około 17 800 wysp. To prawdopodobnie więcej, niż można odkryć w ciągu całego życia. Ten kraj fascynuje turystów ogromną różnorodnością flory i fauny oraz niesamowitych krajobrazów. Wakacje spędzone w Indonezji mogą być źródłem niezapomnianych przeżyć i przygód, których nie doświadczymy nigdzie indziej. Podróż warto zaplanować biorąc pod uwagę zarówno pory roku i pogodę występującą w Indonezji, jak i rodzaj aktywności, które nas szczególnie interesują.

Pogoda w Indonezji.

Indonezja jest tropikalnym archipelagiem o średniej temperaturze wynoszącej 28 stopni Celsjusza przez cały rok. Jednak w kraju tym możemy wyróżnić dwie główne pory roku: mokrą i suchą. W niektórych częściach Indonezji takich, jak Bali, kontrast pomiędzy tymi dwoma sezonami jest niewielki. Utrzymuje się tutaj dosyć podobna pogoda przez cały rok. Dlatego tłumy turystów możemy spotkać bez względu na to, który miesiąc wybierzemy na podróż. Jednak w miejscach takich, jak Lombok pory roku mogą wiązać się z dosyć ekstremalnymi zjawiskami. Podróżując do nich musimy liczyć się z dużą szansą na powodzie w czasie pory deszczowej i susze w pozostałym czasie.

W trakcie pory suchej najlepszy czas na wizytę w Indonezji trwa od maja do października, ponieważ miesiące te są najbardziej suche. Również lipiec i sierpień są bardzo ruchliwymi miesiącami, głównie z powodu wakacji szkolnych. Temperatury w tym czasie mogą osiągać nawet 34 stopnie Celsjusza. Najcieplej jest na północy, bliżej równika.

Nie należy jednak zniechęcać do odwiedzania kraju podczas pory deszczowej, ponieważ zazwyczaj tropikalne ulewy następują w godzinach popołudniowych i utrzymują się przez kilka godzin. Następnie wszystko wraca do normy. Poza tym, tropikalny deszcz to idealna okazja, aby się ochłodzić po kilku godzinach palącego, porannego słońca. Na północy najbardziej deszczowe miesiące przypadają w okresie od października do stycznia, a na południu nieco później, od listopada do lutego. Temperatury w tym czasie wynoszą około 28-30 stopni Celsjusza, ale należy liczyć się ze zwiększoną wilgotnością powietrza.

Co warto zrobić w Indonezji?

Indonezja słynie ze wspaniałych wulkanów, więc wyprawa do tego niezwykłego kraju to wyjątkowa okazja, aby wcześnie rano wspiąć się na szczyty takie, jak Mount Bromo i Mount Rinjani i przeżyć świt, którego nigdy nie zapomnimy. Trekking na indonezyjskie wulkany jest polecany szczególnie od czerwca do sierpnia, spada wówczas mniej deszczu i wędrówka jest zdecydowanie przyjemniejsza. Czyha na nas także mniej niebezpieczeństw związanych z wędrowanie w bardzo mokrym terenie. Należy jednak pamiętać, że o tej porze roku spotkamy więcej turystów. Przyjemny klimat w Indonezji oznacza, że tak naprawdę nie ma tu złego czasu na wędrówki!

Dzięki niezwykle bogatemu życiu podwodnemu Indonezja często bywa celem podróży miłośników nurkowania. 3000 gatunków morskich stworzeń i ogromna różnorodność biologiczna przyciąga tu zarówno zupełnych amatorów, jak i zapalonych nurków. Możemy nurkować przez cały rok na Komodo i Bali, chociaż od kwietnia do listopada występują najlepsze warunki do podwodnych przygód. Tymczasem, w Raja Ampat, prawdziwym raju nurków, główny sezon trwa od października do kwietnia. Istnieje wówczas większa szansa na obserwowanie mant, a morze jest o wiele spokojniejsze.

Bujny, tropikalny las deszczowy jest idealnym terenem do wędrówki po dżungli, ale jest także jednym z ostatnich miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć orangutany żyjące na wolności. Ta okolica jest doskonała na wizytę o każdej porze roku. Część turystów pragnie uniknąć pory deszczowej, chociaż deszcz pada głównie wieczorami lub w nocy, więc nie powinien zbytnio psuć naszych planów.

Indonezyjskie plaże, turkusowe morze i zachwycający archipelag liczący tysiące wysp sprawiają, że jest to idealne miejsce na tzw. island hopping, czyli serię krótszych podróży pomiędzy wyspami. Niezależnie od tego, czy będziemy nurkować w pobliży wysp Banda, odkrywać dziką przyrodę na Moyo, obserwować niezwykłe smoki z Wysp Komodo czy relaksować się w plażowym raju na wyspie Sumba, spędzimy ciekawie czas, bez względu na porę roku.

Indonezja z planetescape.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *