Shadow

W jaki sposób dopasować roletę do pomieszczenia

rolety

Rolety to praktyczne i estetyczne osłony okien, które mogą być montowane wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Zapewniają poczucie prywatności oraz podnoszą estetykę wnętrza. W zależności od typu okna oraz od upodobań właściciela można dopasować roletę tak, aby idealnie komponowała się z resztą budynku.

W dzisiejszym budownictwie oraz w aranżacji domów bardzo często decydują detale. To one sprawiają, że budynek przyciąga uwagę innych, napawając dumą jego posiadacza. Chociaż rolety wciąż uznawane są za szczegół, to ich dopasowanie jest istotne dla ogólnego wyglądu budynku. Rynek rolet jest bardzo szeroki, co sprawia, że można przebierać wśród różnorodnych kształtów, dzięki czemu można bez problemu dopasować roletę do stylu elewacji budynku czy typów okien.

Najpopularniejszym systemem rolet są tzw „UNI” czyli rolety kasetowe, przykręcane do listwy przyszybowej. Charakteryzują się niewielką kasetą oraz płaską prowadnicą, co nadaje im estetyczny wygląd. Posiadają także mechanizm samohamujący. Dostępne są zazwyczaj w wielu kolorach, co sprawia, że pasują one do łazienek oraz wszędzie tam, gdzie zastosowano okna o niewielkich rozmiarach.

Do takiego typu okien można zastosować rolety wolnowiszące, które pozbawione są kasety. Montuje się je na specjalnych wieszakach które pozwalają na ich bezinwazyjny montaż na skrzydle okiennym. W razie potrzeby można zastosować w nich prowadzenia żyłkowe. Pozwalają one skutecznie przytrzymywać roletę przy ramie okiennej. Najczęściej posiadają system łańcuszkowy połączony z systemem samohamującym, co pozwala zatrzymać ją na dowolnej wysokości.

Sprzedawcy z okna-dsystem.com.pl zwracają uwagę, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się rolety „Luiza”. Stosuje się ją do zasłaniania okiennic wielkogabarytowych. Umieszczane są przeważnie w aluminiowej kasecie i posiadają mechanizm koralikowy samohamujący. Co ciekawe istnieje możliwość, aby dodatkowo wyposażyć je w napęd elektryczny oraz prowadnice. Montuje się je do sufitu lub ściany. Zwykle spotkać je można w salonach albo przy szklanych ścianach. W razie potrzeby można wykorzystać ich zmodernizowany model, który montowany jest na zewnątrz wnęki okiennej lub w samej wnęce.

Jeśli w domu posiadamy okna typu Velux czy Farko sugeruje się, aby zastosować rolety dachowe typu „Dekolux”. Wyposażone są one w mechanizm sprężynowy, który umożliwia automatyczne zwijanie materiału do kasety. Ten typ rolet skutecznie chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem poddasza oraz zbyt ostrym światłem. Dodatkowo mogą one także obniżać temperaturę pomieszczenia jeśli zastosuje się w nich materiał odbijający.

Przy oknach dachowych stosuje się również rolety typu „SS”. W tym modelu materiał zwijany jest na rurze za pomocą mechanizmu sprężynowego. Sam materiał zakończony jest aluminiową belką z uchwytem oraz bocznymi zatyczkami, umożliwia to jej zablokowanie w odpowiednim momencie.

W przypadku gdy chcemy dodać klasy mieszkaniu możemy wyposażyć się w rolety rzymskie. Specjaliści z okna-dsystem.com.pl zwracają uwagę, że ten typ rolet może bez problemu zastąpić firany i zasłony. Jest to możliwe dzięki temu, iż materiał podczas podciągania ku górze składa się w regularne fałdy. Zwyczajowo i do tego modelu stosuje się mechanizm samohamujący.
Podobną rolę spełniać mogą rolety typu „dzień i noc”. Dzięki specjalnemu mechanizmowi paskowemu można dzięki nim spokojnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

Jak widać rynek zasłon okiennych jest bardzo bogaty i różnorodny. Sprawia to, że nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie roletę, która będzie pasować do domu, a jednocześnie będzie pełnić użyteczną rolę zabezpieczenia przed światłem oraz nadmiernym ogrzewaniem się budynku.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *