Shadow

Szybko, zdrowo i złoto-brązowo – suplementy wspomagające opalanie

opalanie

Piękna, brązowa opalenizna to marzenie każdej kobiety. Nie można jednak zapominać, że żeby cieszyć się słońcem, należy również się przed nim zabezpieczyć. Pierwsze na myśl, i bardzo słusznie, przychodzą kremy z filtrami, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ale równie ważne i pomocne może okazać się włączenie do diety specjalistycznych suplementów wspomagających opalanie. Działając od wewnątrz, przyspieszą proces opalania, utrwalą jego efekt, a także ochronią skórę przed zgubnym skutkiem promieniowania UV.

Przede wszystkim pamiętaj, że opalenizna to dwuetapowy mechanizm obronny organizmu. Działanie UVA powoduje natychmiastową reakcję, w wyniku której uwolniona zostaje do płytszych warstw naskórka melanina, czyli naturalny pigment skóry. Ten rodzaj promieniowania jest najgroźniejszy, ponieważ przenika do głębszych warstw skóry.

Promieniowanie UVB odpowiada za powstanie opalenizny długotrwałej, efekt jest widoczny dopiero po kilku dniach. To promieniowanie odpowiada za podrażnienia i poparzenia skóry. Pamiętaj, że zbyt długa i intensywna ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia przyczynia się do powstawania trwałych przebarwień, zwłaszcza na skórze dłoni, twarzy i dekoltu.

Jednak słońce dostarcza organizmowi witaminę D, odpowiedzialną za prawidłowy rozwój kości oraz sprawnie funkcjonujący układ krążenia. Poza tym podczas przebywania na słońcu organizm dostaje zastrzyk endorfin, a człowiek odzyskuje dobre samopoczucie.

Dlatego nie rezygnuj z opalania, tylko zrób to właściwie!

Większość z dostępnych na rynku preparatów wspomagających opalanie działa trojako: przyspiesza proces uwalniania melaniny, redukuje niepożądane efekty i przedłuża utrzymanie opalenizny. Substancją odpowiedzialną za efekt koloryzujący jest beta-karoten (prowitamina A). Występujący w żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach naturalny barwnik stymuluje produkcję pigmentu, który nadaje skórze zdrowy, piękny wygląd.

Dodatkowo prowitamina A, jako antyoksydant, wykazuje działanie ochronne polegające na neutralizowaniu wolnych rodników. Taką suplementację można rozpocząć nawet kilka tygodni przed planowanym opalaniem, spowoduje to nagromadzenie beta-karotenu w skórze, który działa jak naturalny filtr ochronny. Związane jest to z jego przeciwutleniającymi właściwościami, dzięki którym redukuje powstałe w wyniku promieniowania UVA rodniki. To przekłada się na kondycję skóry, która wolniej się starzeje – mówi mgr Aneta Jaworczyk z portalu i-Apteka.pl

Inne witaminy i minerały przeciwutleniające, wchodzące w skład różnych preparatów, to: witamina C, E, selen, rutyna, witamina B5, które hamują niszczenie kolagenu oraz obniżają ryzyko uszkodzeń skóry na poziomie komórkowym. Pamiętaj także, że opalenizna nie jest trwała. Warto przedłużyć przyjmowanie suplementów z beta-karotenem na okres powakacyjny.

Trzecim filarem pięknej opalenizny, oprócz balsamów ochronnych z filtrami i suplementów, jest pielęgnacja skóry po opalaniu. W aptekach dostępnych jest wiele produktów kojących poparzenia słoneczne i regenerujących naskórek. To najczęściej preparaty zawierające D-pantenol lub wyciąg z aloesu.

Zdrowa opalenizna to składowa kilku czynników, nie możesz o tym zapominać! Przed ekspozycją na słońce zastosuj krem z filtrem, a także włącz suplementację przed opalaniem i po nim. Zadbaj o głębokie nawilżenie podrażnionej słońcem skóry. Wtedy będziesz się cieszyć piękną, gładką i złotą skórą nie tylko przez wakacje, ale i cały rok!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *