Shadow

Rodzaje badań ginekologicznych

Współcześnie głośno i otwarcie mówi się o konieczności przeprowadzania regularnych badań kontrolnych – i bardzo dobrze. O czym jednak dokładnie mówimy, gdy bierzemy pod lupę badania ginekologiczne?

Badania ginekologiczne – rodzaje

Rutynowe badanie ginekologiczne pozwala na ocenę zewnętrznych oraz wewnętrznych narządów rodnych kobiety i powinno być wykonywane co najmniej raz do roku – zwłaszcza w przypadku miesiączkujących dziewcząt oraz kobiet w wieku rozrodczym.

Na standardowej wizycie lekarz najpierw przeprowadza wywiad lekarski, by następnie przeprowadzić badanie przy pomocy wziernika, który umożliwia mu obejrzenie ujścia szyjki macicy. Następnie wykonuje również badanie dwuręczne, które umożliwia zbadanie nie tylko macicy, ale również jajników i jajowodów. W przypadku wizyty kontrolnej lekarz ginekolog powinien również zbadać piersi metodą palpacyjną.

Cytologia i badania piersi

Badaniem, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie jest również cytologia. Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek z fragmentu szyjki macicy, które następnie są sprawdzane pod mikroskopem. Pozwala to na wykrycie zmian chorobowych i jest doskonałym narzędziem profilaktyki nowotworowej.

USG dopochwowe

Choć USG transwaginalne nie jest traktowane jako badanie przesiewowe – współcześnie zakłada się, że warto raz do roku zdecydować się na jego wykonanie. Powinno być także zlecone pacjentce przy występowaniu uporczywych bólów dolnej części brzucha, pozamenstruacyjnego krwawienia z dróg rodnych, nietypowych zmian w cyklu miesiączkowym, trudności z zajściem w ciążę lub niemożności jej donoszenia.

Dzięki USG ginekologicznemu możemy dowiedzieć się więcej na temat kształtu i rozmiaru jajników oraz macicy, a także ich położenia, obecności mas i płynów w jajowodach, endometrium, czy tkance macicy oraz grubości i echogeniczności tych narządów, ale też sprawdzić grubość oraz długość szyjki macicy, obecność torbieli, guzów i mięśniaków. Badanie może też wskazywać na występowanie endometriozy, zespołu policystycznych jajników, czy uwidocznić zmiany nowotworowe.

Przy pomocy sondy dopochwowej wykonywane są również badania ciąży do 11 tyg..

USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne

USG ginekologiczne można wykonać również metodą przezbrzuszną – metoda ta wykorzystywana jest aby zobrazować narządy rodne u dziewic oraz osób, które z różnych względów nie zgadzają się na USG dopochwowe.

Badanie USG  przez powłoki brzuszne wykonywane jest również od 11 tygodnia ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla płodu i przyszłej mamy.

Wszystkie badania profilaktyczne, włączając w to USG piersi oraz mammografię powinny zakorzenić się w naszym życiu na stałe. Dzięki regularnemu wykonywaniu badań przesiewowych oraz USG ginekologicznego, jesteśmy w stanie wychwycić ewentualne zmiany w ich wczesnych stadiach, co pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia i zapobiegnięcie większym konsekwencjom zdrowotnym.

Przeczytaj także