Shadow

Premiera „W sieci złudzeń” Joyce Maynard

Samotna i nieszczęśliwa kobieta na życiowym zakręcie jest w stanie uwierzyć każdemu. Zwiedziona pozorami bardzo łatwo może znaleźć się pod niebezpiecznym wpływem ludzi, którym nigdy nie powinna zaufać. „W sieci złudzeń”, najnowsza książka Joyce Maynard, autorki bestsellerowej powieści „Ostatni dzień lata” od jutra w księgarniach.

Helen McCabe nie miała dobrego dzieciństwa. Dlatego zawsze jej największym pragnieniem była szczęśliwa rodzina i w dorosłym życiu zabiega o to, by jej marzenie się spełniło. Poznaje Dwighta i choć mężczyzna nie jest idealnym kandydatem na męża, przyjmuje jego oświadczyny. Niebawem na świat przychodzi ich syn Ollie. Rodzinne szczęście nie trwa jednak długo. Małżeństwo przechodzi kryzys i się rozpada. Po rozwodzie Helen nie może odnaleźć się w nowej rzeczywistości i samotnym macierzyństwie. Pocieszenia zaczyna szukać w alkoholu. Wkrótce sprawy wymykają się spod kontroli i kobieta traci prawo do opieki nad synem. Nie jest jej łatwo – ma ograniczony kontakt z dzieckiem, nie ma pieniędzy na adwokata, wieczory spędza na spotkaniach w klubie AA i na portalach randkowych.

Niespodziewanie życie Helen ulega zmianie, kiedy pewnego dnia w galerii sztuki poznaje nieco ekscentryczną kobietę na wózku – kolekcjonerkę sztuki, Avę Havilland. Spragniona emocjonalnej więzi Helen jest zafascynowana nowa przyjaciółką i jej mężem, szybko zaprzyjaźnia się z nimi i czuje się częścią ich rodziny. Wkrótce na portalu randkowym poznaje też mężczyznę, na którym bardzo jej zależy, a były mąż pozwala, by Ollie spędził z nią całe wakacje. Wszystko wydaje się być na dobrej drodze do tego, by kobieta wreszcie ułożyła sobie życie. Jednak ludzie bardzo chętnie przybierają maski, za którymi ukrywają swoje prawdziwe oblicze.

„W sieci złudzeń” to poruszająca opowieść o prawdziwym znaczeniu i prawdziwej cenie przyjaźni. Joyce Maynard pokazuje zgubne skutki uwikłania w niebezpieczne relacje. Prezentuje historię Helen, które życie naznaczone jest trudnymi wyborami, rozczarowaniami, kłamstwami, ale też nadzieją na odnalezienie upragnionego szczęścia i spokoju. Autorka do samego końca zwodzi precyzyjnie skonstruowaną intrygą i doprowadza do zaskakującego finału. Pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by wyrwać się spod szkodliwego wpływu innych ludzi i zacząć wszystko od początku.

Havillandów poznałam późną jesienią na otwarciu galerii w San Francisco, prezentującej obrazy osób z zaburzeniami psychicznymi. Dorabiałam wtedy w firmie cateringowej. Dwa miesiące wcześniej skończyłam trzydzieści osiem lat, od pięciu byłam rozwódką i gdyby tamtego dnia ktoś mnie poprosił, abym wymieniła jedną dobrą rzecz w moim życiu, miałabym ogromny problem.

(fragment książki)

 


Joyce Maynard – amerykańska pisarka, autorka ośmiu powieści i czterech pozycji z literatury faktu. Na podstawie jej bestsellerowej powieścić Ostatni dzień lata powstał film „Długi, wrześniowy weekend”. Jej wspomnienia zatytułowane At Home in the World, w których opisuje swój związek z J.D. Salingerem, przetłumaczono na szesnaście języków. Członkini MacDowell Colony i Yaddo oraz twórczyni warsztatów pisarskich nad jeziorem Atitlan, na stałe mieszka w Kalifornii.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.