Shadow

Praca w opiece – jakie ma się możliwości?

Praca w opiece za granicą to jedno z popularniejszych zajęć wśród Polaków. Najczęściej decydują się na nie kobiety. Zatrudnienia szukają w krajach skandynawskich, Niderlandach, Szwajcarii, Austrii i pobliskich Niemczech. Na jaki typ zatrudnienia mogą one liczyć i z jakimi obowiązkami się spotkają?

Co oznacza praca w opiece?

Praca w opiece może mieć wiele wymiarów. Pierwszym z nich jest opieka nad dziećmi. Polskie opiekunki dla najmłodszych chętnie zatrudniane są w krajach Europy Zachodniej. Rodziny z Niemiec, Danii czy Francji szukają opiekunek zarówno do niemowląt, jak i starszych dzieci. Obowiązki opiekunki zazwyczaj skupiają się wokół dbania o dziecko, choć mogą obejmować też gotowanie lub troszczenie się o dom.

Drugą opcją pracy w zawodach opiekuńczych jest praca jako opiekunka seniora. Tego typu praca w opiece w Niemczech wiąże się z dbaniem o podopiecznego, które polega na podawaniu leków, wizytach u lekarza, gotowaniu, pomocy w czynnościach higienicznych, dotrzymywaniu towarzystwa. Zakres obowiązków zawsze jednak zależy od stanu seniora i jego potrzeb.

Jakie są warunki zatrudnienia w opiece w Niemczech?

Jak przekonasz się na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych, praca w opiece w Niemczech może odbywać się na różnych warunkach. Poszczególne oferty różnią się przede wszystkim zakresem obowiązków. Warto pamiętać, że zazwyczaj opiekunki oprócz troski o seniora zobowiązane są do załatwiania sprawunków, dbania o dom, ogród, gotowania, sprzątania. Im większy jest zakres obowiązków, tym wyższe powinno być wynagrodzenie. Wzrastać powinno ono też w przypadku, gdy osoba starsza wymaga całodobowej opieki lub też cierpi na schorzenia takie jak Parkinson czy Alzheimer.

Warunki zatrudnienia różnią się nie tylko zakresem obowiązków, ale i warunkami pracy. Większość niemieckich rodzin oferuje zakwaterowanie i wyżywienie. To pierwsze zazwyczaj jest w domu lub mieszkaniu seniora. Opiekunka może otrzymać samodzielny pokój z prywatną łazienką lub pokój ze wspólną łazienką. Oprócz wyżywienia i zakwaterowania niemieccy pracodawcy mogą zaoferować np. kurs języka niemieckiego.

Gdzie szukać pracy w opiece za granicą?

Ofert pracy w opiece nie brakuje. Aby jednak mieć pewność, że trafi się na uczciwego i dobrego pracodawcę, warto skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa. Anonse, które ona publikuje, jasno wskazują zakres obowiązków, warunki zatrudnienia, a także wysokość wynagrodzenia. Agencja wspiera też pracownika w dopełnieniu wszystkich formalności. 

Przeczytaj także