Drugi miesiąc ciąży to zazwyczaj czas, w którym masz już stuprocentową pewność, potwierdzoną opinią lekarza, że będziesz mamą. Twoje dziecko wciąż się intensywnie rozwija. Około szóstego tygodnia ciąży, podczas badania USG, będziesz mogła usłyszeć bicie jego maleńkiego serduszka. To także czas, w którym ciążowe dolegliwości coraz bardziej dają o sobie znać. Przyjrzyjmy się im odrobinę dokładniej.
Twoje maleństwo też się zmienia
Nie tylko Twoje ciało i samopoczucie się zmieniają. W tym czasie duże zmiany zachodzą także u Twojego maluszka. Choć z wyglądu i wielkości przypomina maleńki rogalik (waży zaledwie 10 g i ma około 2 cm długości!), jego rozwój jest już zaawansowany. Ukształtowana jest jego główka, pojawiają się zawiązki kończyn, które wciąż rosną i dzielą się na fragmenty odpowiadające przyszłym częściom nóżek i rączek.
To właśnie w drugim miesiącu ciąży rozwija się mózg i układ nerwowy dziecka, pojawiają się zalążki narządów wewnętrznych, tworzy się rdzeń kręgowy. Nie można oczywiście zapomnieć o najbardziej oczywistym dowodzie jego istnienia, czyli maleńkim serduszku, którego rytmiczne bicie będzie prawdziwą melodią dla Twoich uszu.
A jak zmienia się mama?
Zmiany u Twojego maluszka są naprawdę imponujące. Nic więc dziwnego, że również Twoje ciało na nie reaguje i się zmienia. W końcu jesteście ze sobą bardzo silnie połączeni. Zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety, umożliwiają dziecku prawidłowy rozwój, ale wywołują też szereg przykrych dolegliwości u przyszłych mam, które nasilają się zwłaszcza w okresie drugiego miesiąca ciąży.
To właśnie z ich powodu jest ciągle zmęczona i senna, a Twoja skóra robi się blada, tracąc swój naturalny świeży wygląd. Jednym słowem, nie najlepiej się czujesz i nie najlepiej wyglądasz. Poza tym, zaczynają coraz mocniej dokuczać poranne mdłości, a nadwrażliwość na zapachy przybiera na sile. Piersi są coraz bardziej obrzmiałe i wciąż się powiększają, stając się bardzo wrażliwymi na dotyk. Aby sobie pomóc w tym czasie, staraj się jak najwięcej wysypiać i wypoczywać. Pozwalaj sobie na regeneracyjne drzemki w ciągu dnia. Pomoże to Twojemu organizmowi odpowiednio przygotować się do coraz większych zmian rozwojowych płodu.
W tym czasie również zaburzenia nastroju przybierają na sile. Możesz być coraz bardziej wybuchowa, łatwo wpadać w rozdrażnienie, by już za chwilę przejść do smutku i płaczu. Drugi miesiąc ciąży to czas, w którym ze względu na pojawiające się skrajne emocje, jesteś narażona na znacznie obniżenie nastroju i pesymizm. Warto pamiętać, że jest to stan zupełnie naturalny, a co najważniejsze przejściowy i wraz z dalszym rozwojem ciąży przeminie, by ustąpić miejsca niczym niezakłóconej radości i oczekiwaniu na przyjście na świat dziecka.
Pora na zmiany
Okres drugiego miesiąca ciąży to najlepszy czas na wybranie lekarza ginekologa, który poprowadzi całą ciążę i będzie czuwał nad jej prawidłowym przebiegiem. Jeśli jeszcze nie wprowadziłaś zmian do swojej diety, zrób to czym prędzej. W tym okresie powinnaś pić bardzo dużo wody i soków, które nie tylko dostarczą organizmowi tak cennych dla niego składników odżywczych, ale również pomogą wypłukać szkodliwe produkty przemiany materii, które mogą potęgować mdłości.
Same posiłki powinny być oparte wyłącznie na zdrowych produktach. Nie wolno zapominać także o relaksie i częstym odpoczynku, a przede wszystkim o wyrozumiałości dla siebie i swojego ciała, które w tym czasie przechodzi prawdziwą hormonalną rewolucję!