Shadow

Od mydła do kapsułek – krótka historia detergentów do prania

soap-673176_1920

Miliony ludzi na całym świecie każdego dnia włączają pralkę automatyczną, dodają proszek, płyn czy kapsułki do prania i wybierają odpowiedni program. Po około godzinie wyjmują z pralki czyściutkie ubrania, które po wysuszeniu od razu nadają się do założenia. Pranie w XXI wieku ma zupełnie inny charakter niż przed wiekami. Jak prali nasi praprzodkowie?

Mydło już w starożytności

Potrzebę prania noszonej garderoby dostrzegano już w starożytności. Nasi praprzodkowie wiedzieli, że czystość prowadzi do zdrowia i dobrej kondycji, dlatego prali swoją odzież. Około 5000 lat temu Fenicjanie stwierdzili, że dodając do wody mieszaniny popiołu roślinnego z wodorostów morskich i oliwy z oliwek, można uzyskać skuteczny środek do mycia i prania.

Ciekawostka

Z chemicznego punktu widzenia soda, którą zawierał popiół roślinny, zmydlała tłuszcze z oliwy, dzięki czemu powstawało mydło.

Tak zapoczątkowany został cały przemysł mydlarski na świecie, który przetrwał, choć oczywiście w zmienionej formie, do dziś. Fenicjanie mieli w tym swój wydatny udział. Stworzyli produkty mydlane, ale pierwsze mydło twarde powstało w VIII wieku naszej ery na Bliskim Wschodzie. Jego wynalazcami byli Arabowie, którzy następnie produkowali mydło w krajach śródziemnomorskich. W średniowieczu powstawały wytwórnie mydła z tłuszczu z oliwek oraz z sody z popiołu morskich wodorostów, które funkcjonowały głównie w Marsylii, Wenecji czy w Genui.

Ciekawostka

Mydlnicę, czyli roślinę mającą właściwości piorące, w Polsce stosowano od średniowiecza, a pierwsze mydlarnie powstawały dopiero w XIV wieku.

Przełom w produkcji mydła nastąpił pod koniec XVIII wieku za sprawą francuskiego chemika Leblanca, wynalazcy syntetycznej sody. Mydło stało się dzięki temu powszechnym środkiem higienicznym i w 1884 roku pojawiło się w sprzedaży w formie kostek produkowanych przez zakłady Lever Brothers w Port Sunlight.

Era proszków do prania

W XX wieku naukowcy odkryli, że pranie w mydle jest nie do końca efektywne, a dobry środek piorący powinien obniżać napięcie powierzchniowe wody, zwilżając włókna i emulgując tłuszcz, stanowiący główny składnik brudu. Powinien wypłukiwać brud z tkaniny i nie dopuścić do jego ponownego osadzenia się na włóknach. Ponadto, dobrze by było, aby zmiękczał wodę. Mydło nie było w stanie jednocześnie wybielać chemicznie plam, usuwać je i zmiękczać tkaniny. Dlatego rozpoczęto prace nad wynalezieniem uniwersalnego środka piorącego. W 1907 roku rozpoczęła się era proszków do prania, kiedy to pojawił się pierwszy proszek z funkcją wybielania chemicznego. Sześć lat później wprowadzono na rynek proszki służące do namaczania z zawartością enzymów. Mydło naturalne i soda stopniowo zastępowane były syntetycznymi detergentami.

Czy wiesz że…?

W 1990 roku światowa produkcja detergentów wynosiła 7 mln ton, zaś proszku do prania 12,7 mln ton. Obecnie polskie gospodarstwo domowe zużywa 17 kg proszku rocznie.

Dziś proszki do prania są uzupełniane przez kapsułki, żele i płyny piorące, które w swojej ofercie posiadają drogerie internetowe, np.: Superkoszyk.pl. Są to środki skoncentrowane, których nawet niewielka ilość pozwala na efektywne usuwanie plam i zabrudzeń. Współczesne proszki do prania są skuteczne, ale i bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż ich wcześniejsze odpowiedniki z lat 90-tych poprzedniego stulecia.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *