Shadow

Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka

Na całym świecie wciąż wzrasta liczba niemowląt, dzieci i dorosłych, które borykają się alergiami pokarmowymi. Choć niezwykle uciążliwa we wszystkich grupach wiekowych, to jednak najwięcej kłopotów i obaw sprawia u tych najmłodszych.

Alergie pokarmowe mogą uwydatnić się u niemowląt już w pierwszych dniach jego życia, jak również w okresie nieco późniejszym. Alergie dotyczą zarówno dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym jak również z piersi mamy.

W przypadku dzieci karmionych w sposób naturalny, dziecko uczulają produkty, które zjada jego mama. Dlatego w pierwszych dniach życia dziecka, gdy układ pokarmowy jest niedojrzały, musimy uważać na to, co jemy. Absolutnie powinno się unikać produktów, które mocno uczulają, jak truskawki, miód czy orzechy. Można je wprowadzać do swojej diety dopiero w późniejszych miesiącach, stopniowo i w małych ilościach.

Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka.

Najczęściej występują tutaj bóle brzuszka, kolki, zaparcia lub biegunki. Mogą wystąpić zmiany skórne, choć nie jest to regułą. Zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele jak również tylko w niektórych miejscach, dlatego też młode mamy muszą być szczególnie uważne.

U nieco starszych niemowląt objawem alergii pokarmowej mogą być nawracające choroby układu oddechowego. Katar, kaszel i częste przeziębianie, to bardzo częsty objaw alergii pokarmowych.

Ze względu na to, że objawy alergii pokarmowej nie zawsze są jednoznaczne, to konieczna jest wnikliwa obserwacja dziecka, stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów i eliminowanie tych, które powodują niepokojące objawy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *