Shadow

Obalamy 5 mitów dotyczących pielęgnacji i zdrowia włosów

O pielęgnacji i zdrowiu włosów krąży wiele mitów, które mijają się z prawdą i narażają nas na błędy w dbaniu o nasze kosmyki. Poprosiliśmy o pomoc specjalistę z Instytutu Trychologii, aby rozprawić się z pięcioma często pojawiającymi się mylnymi przekonaniami dotyczącymi włosów.

1.Dzięki regularnemu podcinaniu końcówek włosy rosną szybciej

Niestety regularne podcinanie końcówek nie ma wpływu na proces porostu włosów, ale mimo to warto je systematycznie wykonywać co 3-4 miesiące. Końcówki włosów wraz z ich wzrostem są narażone na uszkodzenia mechaniczne, na przykład przy ocieraniu o ubranie czy oparcie krzesła, dzięki czemu są bardziej podatne na łamanie i kruszenie. Systematyczne podcinanie włosów pozwala nam ograniczyć ten problem, a dodatkowo sprawia, że końcówki włosów są mocniejsze i wyglądają na zdrowsze.

2.Każdy może zapuścić długie włosy

Przebieg cyklu włosowego mamy zaprogramowany genetycznie. Jeżeli czas trwania anagenu, czyli fazy wzrostu włosa u zdrowej osoby, genetycznie został zaprogramowany na 3 lata, to nie jesteśmy w stanie go wydłużyć. Dlatego też nie każdy może zapuścić bardzo długie włosy. Dodatkowo faza anagenu może ulec skróceniu poprzez szkodliwe czynniki, takie jak na przykład restrykcyjne diety, choroby z wysoką gorączką, przyjmowane leki czy też stres.

Na głowie mamy przeciętnie około 100 000 włosów. Wzrost włosów na ludzkim ciele jest procesem ciągłym, mimo że w trakcie doby tracimy około 50-100 włosów, jest to naturalne zjawisko fizjologiczne. U zdrowego człowieka na miejscu włosa, który wypadł rośnie nowy. Około dwudziestu razy w ciągu ludzkiego życia z mieszka włosowego wyrasta nowy włos.

Średnio włosy rosną około 1 cm miesięcznie, ale porost włosów nie jest taki sam u każdego człowieka. Zarówno na naszą jakość i proces porostu włosów ma duży wpływ genetyka, ale także wiele czynników związanych na przykład z bieżącą kondycją naszego organizmu. Zdarza się, że włosy rosną zbyt wolno, a powodem tego mogą być choćby zaburzenie gospodarki hormonalnej, uboga dieta czy choroby skóry głowy. – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

3.Szczotkowanie i czesanie włosów na mokro sprzyja ich pielęgnacji

Wiele osób praktykuje czesanie włosów na mokro sądząc, że wówczas kosmyki będą lepiej się rozczesywać i układać po wyschnięciu. Niestety mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Skutkami regularnego czesania włosów na mokro może być ich uszkodzenie strukturalne poprzeczne lub podłużne. Dlatego warto chwilę odczekać, aż włosy naturalnie podeschną, zanim zabierzemy się za ich rozczesywanie.

4.Peeling skóry głowy jest zbędny w pielęgnacji włosów

Peeling skóry głowy jest niezwykle ważnym, a często bagatelizowanym zabiegiem. Skóra głowy potrzebuje peelingu, aby pozbyć się zanieczyszczeń, usunąć pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek. Peeling możemy z sukcesem stosować w kuracjach domowych pod warunkiem, że wiemy jaki preparat powinniśmy wybrać do naszego typu skóry głowy i jej dolegliwości. W przypadku osób z tendencją do łupieżu czy łojotoku, należy zwrócić uwagę, aby stosowany peeling nie zawierał w swoim składzie ziarnistości, jak na przykład mikrogranulki, które mogłyby podrażniać skórę głowy.

Istotnym czynnikiem w doborze peelingu jest jego pH, czyli wskaźnik kwasowości produktu. PH powinno mieścić się w granicach od 3,0 do 5,5. Odczyn pH powinien być kwaśny lub lekko kwaśny, gdyż takie właśnie pH odpowiada za kwasowość naszego płaszcza hydrolipidowego skóry oraz dokładne oczyszczenie zalegających pozostałości środków do stylizacji włosów.– tłumaczy Anna Mackojć, trycholog.

5.Włosy nie ulegają procesowi starzenia się

Niestety, podobnie jak cały nasz organizm, włosy też ulegają procesowi starzenia się. To naturalny proces fizjologiczny, którego oznaki z upływem czasu możemy dostrzec również na naszych włosach. Z wiekiem włosy tracą swoją witalność, stają się mniej elastyczne i bardziej kruche, a mieszki włosowe nie pracują już na „wysokich obrotach”.

Dzięki zastosowaniu jednak odpowiednich kuracji silnie regenerujących włosy, możemy znacznie poprawić kondycję i witalność włosów, ale nie zatrzymamy bezpowrotnie procesu ich starzenia. Jednym z elementów rekonstrukcji łodygi  włosów jest przywracaniu prawidłowego cyklu wzrostu włosa, który może zostać zakłócony przez czynniki zewnętrzne, jak  m.in. restrykcyjne diety, przyjmowane leki czy stres. Odkryciem potwierdzonym wynikami badań jest zastosowanie na przykład terapii polegającej na regularnej suplementacji proteoglikanami, których zadaniem jest wyrównanie fazy anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.

Źródło: materiały prasowe Instytut Trychologii

Przeczytaj także