Shadow

Młoda mama w biznesie – skąd wziąć środki?

Młode mamy mają bardzo utrudniony start na rynku pracy. Są bowiem związane z dzieckiem i z domem i nie raz ciężko pogodzić by było obie te role. Z drugiej zaś strony potrzebujemy pieniędzy, nie chcemy mieć długiej przerwy w zatrudnieniu i pragniemy się rozwijać. Jak pogodzić wszystkie te role, aby dziecko miało mamę na co dzień i aby mamy mogła pracować?

Idealnym wyjściem jest założenie firmy i praca w nieregularnym systemie, którym same sterujemy. Pracujemy więc w domu lub wtedy gdy tatuś przychodzi z pracy i on przejmuje ster w domu. Niby proste i idealne wręcz wyjście dla młodych mam: własna firma. Skąd jednak wziąć pieniądze na start i utrzymanie firmy w czasie jej rozruchu?

Najlepiej skierować swoje kroki do miejscowego Urzędu Pracy, gdyż tam wciąż są dostępne bezzwrotne dotacje dla osób, które pragną założyć firmę. Trzeba tylko się zapisać na listę chętnych, wypełnić wstępne wnioski i czekać na zakwalifikowanie się do programu. Młode mamy nie powinny mieć z tym problemu, gdyż bardzo dużo programów jest skierowanych właśnie do nich.

Gdy zostajemy zakwalifikowani do programu, to nie oznacza to wcale, że automatycznie otrzymujemy dotację. To dopiero początek naszej drogi, jednak warto się trochę pomęczyć, aby potem być sobie szefem.

Teraz czas na szkolenia i niestety każdy bez wyjątku musi w nich uczestniczyć. Na czas kursu, który przeważnie trwa około dwóch tygodni, do dziecka warto zatrudnić profesjonalną opiekunkę, gdyż otrzymamy z urzędu zwrot wydanych na ten cel pieniążków. Pamiętajmy tylko o braniu faktury lub rachunku.

Po szkoleniu dostajemy czas na napisanie biznes planu, który będzie głównym kryterium w przyznawaniu dotacji. Zazwyczaj jest więcej chętnych niż pieniążków na dotację, więc urząd wyłania zwycięzców w formie konkursu. Kto otrzyma więcej punktów za sporządzenie biznes planu, ten wygrywa. Warto więc pilnie uczestniczyć w szkoleniach, bo właśnie na nich będziemy zdobywać wiedzę potrzebną do sporządzenia tego bardzo ważnego wyliczenia.

Gdy znajdziemy się w gronie zwycięzców, to czas na założenie firmy i rozkręcanie interesu. Róbmy wszystko zgodnie z biznes planem, tak aby urząd nie zakwestionował naszej dotacji. Musimy też pamiętać o tym, że nie wolno nam zamknąć firmy przed czasem ustalonym w umowie z urzędem. W przeciwnym razie będziemy musieli zwrócić całą kwotę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *