Shadow

Lęk przed wizytą u stomatologa – jak sobie z nim poradzić

dentist-428648_1280

Lęk przed wizytą u stomatologa w dalszym ciągu stanowi problem dla większości Pacjentów. Jak zatem można sobie pomóc, aby zmienić przekonanie, że na fotelu dentystycznym spotka nas coś nieprzyjemnego?

Terapia

Istnieje subtelna różnica pomiędzy lękiem, a fobią dentystyczną. Z lękiem możemy skutecznie poradzić sobie we własnym zakresie, nie wpływa on znacząco na nasze życie, a co najważniejsze – nie zakłóca normalnego funkcjonowania. W sytuacji objawów typowych dla dentofobii jest inaczej. Jej charakterystyczną cechą jest paraliżujący strach, całkowicie uniemożliwiający wizytę w gabinecie stomatologicznym, powodujący w konsekwencji poważne zagrożenie dla zdrowia Pacjenta. Wymaga konsultacji ze specjalistą terapeutą, który następnie przeprowadza proces pozwalający zobojętnić uczucie lęku.

Wybór gabinetu stomatologicznego

W sytuacji silnego dyskomfortu, jaki towarzyszy nam podczas wizyty u stomatologa, bardzo ważnym jest wybór gabinetu odpowiedniego dla nas i spełniającego nasze oczekiwania. Można w tym wypadku zasugerować się poleceniami znajomych, warto jednak osobiście odwiedzić kilka z nich. Dla każdego Pacjenta ważne będzie w tym wypadku inne kryterium wyboru, między innymi:

  • Przemiła i kompetentna osoba obsługująca recepcję – odpowiedzialna za pierwsze wrażenie
  • Prestiż rozpoznawalność Kliniki
  • Udokumentowane wysokie kompetencje personelu medycznego dające Pacjentowi poczucie bezpieczeństwa
  • Wystrój i atmosfera gabinetu daleki od brzydkich, ponurych wnętrz sprzed lat o charakterystycznym intensywnym zapachu
  • Przyjazny i sympatyczny personel skory do pomocy w adaptacji Pacjenta.

Istnieją gabinety, w których komfort Pacjenta brany jest pod uwagę w szczególny sposób. Jednym z nich, jest klinika Dental Centrum www.dentalcentrum.pl, gdzie bezbolesne leczenie oraz zakres usług wykorzystujących najnowocześniejsze technologie mają całkowicie zminimalizować stres Pacjenta.

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna z reguły kojarzy się nam z najmłodszymi Pacjentami. I słusznie, bo w tym przypadku są one standardem. Jednak u dorosłych Pacjentów z objawami lękowymi lub cierpiącymi na dentofobię, są one niemniej potrzebne. Przede wszystkim, pozwalają Pacjentom na zmianę przekonań wewnętrznych.

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy przychodzimy do gabinetu jedynie na konsultację oraz w celach poznawczych. Nastawiamy się, że nic nam nie grozi i nie oczekujemy najgorszego. Mamy możliwość poznania lekarza, asysty, podnosimy poziom świadomości zgłębiając tajniki aktualnych metod leczenia – jak chociażby opracowanie zębów bez wiertła, czy też znieczulenie bez igły. Rozmowa przebiega w przemiłe, ale także mocno merytorycznej atmosferze.

Wrażenie to z całą pewnością w nas pozostanie i okaże się niezwykle pomocne przy kolejnym podejściu, związanym już z typowa wizytą gabinetową. Bardzo często, strach Pacjentów podsyca stres związany z przebywaniem w zupełnie nowym, obcym miejscu, w konfrontacji z nieznajomymi ludźmi. To zbędne, zważywszy na możliwości i kulturę pracy dzisiejszych klinik. Jednym z miejsc przyjaznych Pacjentom z objawami dentofobii jest klinika Dental Centrum. Możliwe są tutaj nie tylko wizyty adaptacyjne – ale szereg wprowadzonych i wymienionych powyżej innowacji, ma na celu zminimalizowanie wszelkich powodów dających Pacjentom powody do odczuwania dyskomfortu.

Język korzyści

Warto posługiwać się w stosunku do siebie językiem korzyści, budując przekonanie, że nie musimy – ale właśnie chcemy pójść do gabinetu stomatologicznego, ponieważ coś ważnego na tym zyskamy. Chcemy przecież mieć zdrowe zęby, uzupełnić ubytki, usunąć fragmenty próchnicy, czy pozbyć się frustrującego i utrudniającego relacje nieprzyjemnego oddechu.

Doskonałą metodą jest także wyobrażenie sobie momentu, kiedy po wykonanym zabiegu wstajemy z fotela czując radość i ulgę. Często towarzyszy temu myśl – Och, niepotrzebnie się obawiałem, przecież nie było tak źle… A ja martwiłem się już od kilku dni!

Nagradzaj siebie

Dobrą metodą motywującą podjęcie wyzwania – jest nagradzanie siebie. Obiecaj sobie, że zabierzesz się po wizycie u stomatologa w przyjemne miejsce, lub drobny prezent.

Jeśli tylko możesz, postaw na niespodziankę związaną z estetyką Twoich zębów – zabiegi wybielające lub profilaktyczne. To diametralnie zmienia naszą postawę, jednocześnie sprawiając, że wizyty te zaczynają kojarzyć się nam zupełnie inaczej niż dotychczas.

Systematyka

Nie zaniedbuj wizyt kontrolnych. Nie odwlekaj w czasie leczenia drobnych ubytków. Pamiętaj o konieczności uzupełnienia codziennej higieny o zabiegi profilaktyczne – usunięcie kamienia , piaskowanie oraz fluoryzację – jeżeli tylko istnieje taka potrzeba. W Dental Centrum www.dentalcentrum.pl zabiegi profilaktyczne oraz instruktaże higieny, prowadzone są w celu uświadamiania Pacjentów w jaki sposób dbać o zdrowie jamy ustnej, abo w przyszłości móc uniknąć przykrych konsekwencji. Strach przed wizytą u stomatologa w największej mierze powodują zaniedbania Pacjentów. Stają się przyczyną komplikacji, ale także wzrostu kosztów leczenia.

A na koniec metoda uniwersalna, pozwalająca okiełznać nie tylko lęk przed stomatologiem, ale każdy inny:

Rób to czego się boisz! Tylko w ten sposób pokonasz lęk!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *