Shadow

Jaki dom jest najlepszy dla rodziny z małymi dziećmi?

shutterstock_150753773_yhm

Budowa domu to atrakcyjna alternatywa wobec zakupu mieszkania. Więcej przestrzeni, własny ogród, brak sąsiadów za ścianą. Takich warunków nie znajdziemy w kamienicy czy bloku. Jak wybrać projekt, aby wybudowany według niego dom sprawdził się dla rodziny z małymi dziećmi?

Dom jednorodzinny, usytuowany w spokojnym, dobrze skomunikowanym miejscu, to znakomite rozwiązanie, zwłaszcza dla rodziny z małymi dziećmi. Rodzice doceniają między innymi zalety prywatnego podwórka, na którym mogą urządzić plac zabaw. Wybierając projekt domu dla rodziny, w której są lub lada chwila pojawią się maluchy, trzeba wziąć pod uwagę także inne parametry – przede wszystkim ergonomię układu wnętrz, która ułatwi poruszanie się, opiekę nad dziećmi, a także ich bezpieczeństwo. Warto przy tym pamiętać, że dzieci szybko rosną, najlepiej więc, żeby projekt zapewniał pewną elastyczność – tzn. posiadał rozwiązania, które umożliwią dostosowanie wnętrz do zmieniających się potrzeb.

Za najwygodniejsze dla rodzin z małymi dziećmi uchodzą domy parterowe. Z prostego powodu – nie posiadają schodów, jest w nich więc z góry wyeliminowane jedno z potencjalnych zagrożeń. Rozmieszczenie wszystkich pokoi na jednej kondygnacji jest wygodne dla rodziców, którzy dzięki temu nie muszą po kilka–kilkanaście razy dziennie pokonywać schodów. Gdy wszystkie wnętrza znajdują się na jednym poziomie, łatwiej sprawować opiekę na dziećmi. W domu nie powinno też być wysokich progów i różnic w poziomach posadzek między poszczególnymi pomieszczeniami. Dla dorosłego, sprawnego człowieka takie przeszkody nie stanowią problemu, dla stawiającego pierwsze kroki malucha mogą okazać się znacznym utrudnieniem i zagrożeniem.

Ciekawą propozycją dla rodzin z małymi dziećmi są projekty parterowych domów z poddaszem do adaptacji. W takich budynkach wszystkie niezbędne pomieszczenia znajdują się na parterze, na poddaszu natomiast pozostaje dodatkowa powierzchnia, którą można zaadaptować w dowolnym czasie i w wybrany przez siebie sposób – mówi architekt z portalu Tooba.pl. Rodzina może więc zamieszkać na parterze, a poddasze pozostawić niewykończone i zająć się nim dopiero wtedy, gdy dzieci podrosną. Natomiast jeśli rodzice preferują dom piętrowy lub z poddaszem, to powinni rozważyć wybór takiego projektu, w którym zaplanowano dodatkowy pokój na parterze. Będzie w nim można zaaranżować kącika dla dziecka, co ułatwi sprawowanie opieki nad nim w ciągu dnia. Gdy dziecko podrośnie, dodatkowy pokój będzie można przeznaczyć na przykład na gabinet.

Niwelując potencjalne niebezpieczeństwa, pamiętajmy o kuchni, w której jest ich najwięcej. Z tego względu lepiej jest wybrać projekt domu z osobno wydzieloną kuchnią, a nie z aneksem kuchennym zaaranżowanym w otwartym pokoju dziennym. Jeśli w kuchni będą umieszczone drzwi, łatwiej będzie odciąć do niej dostęp dziecku. W każdym domu, a w domu, w którym są małe dzieci szczególnie, istotne są wszelkie pomieszczenia pomocnicze. Wybierając projekt domu, warto więc sprawdzić ich liczbę i rozlokowanie. Na pewno przyda się spiżarnia, pralnia, a także co najmniej jeden schowek na zabawki i sprzęt sportowy.

Źródło:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *