Shadow

Jak wybrać projekt domu?

Warto wybrać projekt, który będzie dopasowany do modelu naszej rodziny. (fot. shutterstock)

Gdy w rodzinie zapada decyzja o budowie domu, zazwyczaj towarzyszy jej entuzjazm. Zanim jednak nastąpi wymarzona przeprowadzka, trzeba przejść przez cały proces inwestycyjny, zaczynając od zakupu działki i wyboru projektu.

Pierwsze decyzje w dużej mierze determinują powodzenie całej inwestycji i mają decydujący wpływ na późniejszy komfort oraz koszty mieszkania. W przypadku działki ważna jest m.in. jej lokalizacja, kształt, sąsiedztwo, usytuowanie względem stron świata czy warunki gruntowe. Zanim zaczną się poszukiwania projektu domu, trzeba poznać zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (jeśli plan nie został uchwalony – należy wystąpić z wnioskiem o decyzję dotyczącą warunków zabudowy). W tych dokumentach są zawarte informacje, które określają, jak może wyglądać dom wybudowany na wybranym terenie. Przepisy mogą wyznaczać np. dopuszczalny kąt nachylenia dachu, liczbę kondygnacji czy powierzchnię zabudowy. Te wytyczne trzeba wziąć pod uwagę, przystępując do wybierania projektu.

Gotowe (typowe, katalogowe) projekty domów to obecnie tysiące propozycji. Na pierwszy rzut oka wybranie jednego, idealnego projektu może więc wydawać się niełatwym zadaniem. Ale projekty są pogrupowane w kolekcje, na pomoc przychodzi też szczegółowa wyszukiwarka. Zanim rozpocznie się poszukiwanie projektu warto więc określić jego najważniejsze parametry. Im więcej ich zdefiniujemy, tym wynik wyszukiwania będzie precyzyjniejszy i łatwiej będzie wybrać projekt najbliższy naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy przy tym, że wygląd budynku jest istotny, ale w codziennym użytkowaniu będzie mieć znaczenie drugorzędne. Najważniejsza okaże się jego funkcjonalność, zachowajmy więc rozsądne proporcje między potrzebą dostosowania wyglądu domu do własnego stylu i zapewnieniem wygody mieszkańcom. Dobrym pomysłem jest ustalenie najważniejszych parametrów budynku w porozumieniu z wszystkimi przyszłymi domownikami. Jaki to ma być budynek: parterowy, z poddaszem, piętrowy? A może z poddaszem do adaptacji? W jakiej technologii ma być wykonany? Kwestii do uzgodnienia jest niemało: począwszy od wielkości powierzchni użytkowej, przez liczbę sypialni, łazienek, pomieszczeń pomocniczych, po usytuowanie garażu, tarasu i kwestie bardziej techniczne, a mające niemały wpływ na komfort mieszkania (na przykład sposób ogrzewania domu).

Pamiętajmy przy tym, że pośpiech jest złym doradcą. Projekt jest absolutnie kluczowy dla dalszych losów inwestycji. W tym także dla jej kosztów. Dla budżetu budowy liczy się nie tylko wielkość budynku, ale także prostota jego konstrukcji. Im mniej skomplikowana bryła domu, tym prostsza i tańsza jego budowa. Zwartą, prostą bryłę łatwiej też ogrzać, tańsze jest więc także jego ogrzewanie. Może zatem lepiej zrezygnować z finezyjnych kolumienek i eleganckich lukarn? Bez nich na pewno będzie taniej.

Zamawiając jeden z projektów gotowych, większość inwestorów planuje zmiany. Taka możliwość rzeczywiście istnieje podczas obowiązkowej dla wszystkich projektów gotowych adaptacji. Warto jednak pamiętać, że im bardziej skomplikowane modyfikacje zleca się architektowi adaptującemu, tym wyższy jest koszt usługi. Reasumując, finansowo korzystniej jest dokładnie dobrać projekt i nie zmieniać go zanadto podczas adaptacji.

 

Autorem artykułu jest Tooba.pl – właściciel serwisów http://www.tooba.pl oraz http://KatalogProjektow.pl, zapewniający profesjonalne doradztwo przy wyborze projektu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *