Shadow

Jak urządzić pokój dziecięcy

Każdy rodzic chce, by pokój jego dziecka był kolorowy, przyjazny i bezpieczny. Urządzając go, warto jednak pamiętać o umiarze. Jak więc połączyć w całość wszystkie te elementy i zbudować pokój, w którym dziecko będzie się czuło dobrze i bezpiecznie?

Jak dekorować ściany

Obecnie masz do wyboru masę opcji na to jak dekoracyjnie wykończyć ściany. Na szczególną uwagę zasługują choćby tapety, które samodzielnie można pomalować. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, ponadto wyzwala kreatywność w maluchach, a Tobie oszczędza czas na sprzątanie(tapety bardzo łatwo się czyści). Inną opcją są naklejki, które oszczędnie można rozmieścić na ścianach pokoju. Ich wzory i kolory są niezliczone, warto jednak skusić się na coś stonowanego np. białe chmury na niebieskim tle. Pokój dziecięcy powinien służyć zabawie, ale ma też za zadanie wyciszyć i uspokoić nasze dzieci. Obok naklejek i tapet można postawić na zwykłą farbę, a ściany udekorować ramkami ze zdjęciami czy tablicą do malowania. Kolory ścian w pokojach dziecięcych to przede wszystkim pastele. Fantastycznie sprawdzi się też biel – to jedyny kolor, z którym nie da się przedobrzyć.

Czym wyłożyć podłogi

Dywan sprawdza się w wypadku, kiedy Twoje dziecko nie ma alergii. Cechuje się wysoką izolacją akustyczną, jest miękki i ciepły, dzieci śmiało mogą bawić się na podłodze bez narażania zdrowia. Obok dywanu sprawdzą się też maty podłogowe. Mogą mieć bardzo ciekawe wzory i kolory, odnajdą się więc w skromnych pokojach o białych ścianach. Staraj się wybierać te, które są antypoślizgowe.

Czym kierować się przy wyborze mebli

Przy wyborze mebli warto kierować się potrzebami dziecka. Od jego wieku będzie zależało, czy w pokoju znajdzie się np. biurko. Pamiętaj też, by myśleć o przyszłości, z pewnością nie chcesz wymieniać mebli co dwa-trzy lata. Zamiast więc decydować się na pstrokate kolory czy okleinę z ulubionym bohaterem z bajek, wybierz coś uniwersalnego i postaw np. na drewno. Świetnie też sprawdzą się inne surowce, najlepiej w jasnych kolorach. Zastanów się też, czy chcesz, by dziecko miało dużo odkrytych półek(może się to wiązać z częstszą potrzebą sprzątania).

Dodatki w pokoju dziecięcym

Dodatkowy efekt przytulności zyskasz, wybierając do pokoju dziecka odpowiednie zasłony, narzuty na łóżko czy pościel. Dopasuj je do wiodących w pokoju kolorów, by nie przeciążać pomieszczenia nadmiarem różnych motywów i barw.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka

Wybierając meble, zwracaj uwagę na ostre krawędzie i kanty. Każdy mebel przekraczający 60cm wysokości powinien być przymocowany do ściany. W pokoju dziecka ustaw termometr i higrometr, które poinformują Cię o zmieniającej się temperaturze i wilgotności powietrza. Urządzenia takie możesz kupić w zestawie z zegarkiem, nabywając stacje pogodowe-analogowe. Zbyt suche powietrze może powodować alergie, zbyt wilgotne jest świetnym podłożem dla roztoczy i grzybów. Pamiętaj, by pokój dziecka wietrzyć codziennie. Jeśli decydujesz się na malowanie ścian, wybieraj farby nie zawierające toksycznych związków uwalniających się po malowaniu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *