Shadow

Jak uczyć i bawić niemowlaka?

IMG_9158

Okres niemowlęcy dziecka to czas, w którym Maluch zapoznaje się ze światem, poznaje coraz to nowe rzeczy i stara się uczyć oraz zapamiętywać i kojarzyć pewne sprawy z jego otoczenia. Dziecku powoli normują się godziny posiłków oraz stały rytm dnia. Czas, w którym można nazwać dziecko niemowlakiem to okres od urodzenia do pierwszego roku życia. Malec jest ciekawy świata, dlatego bardzo ważne jest aby rodzice zadbali o jego odpowiedni rozwój. Dziecku nie tylko należy śpiewać kołysanki i zapoznawać go z muzyką klasyczną, ale także warto bawić się z nim w różne zabawy. Dobrze jest wyposażyć malca w odpowiednie dla jego wieku zabawki. Dzięki zabawie Twoje Słoneczko będzie się dużo lepiej rozwijało, a dobrze wiemy, że niemowlaki rozwijają się bardzo dynamicznie i codziennie potrafią nas zaskoczyć nowymi umiejętnościami.

Obecnie mam do czynienia z trzymiesięcznym niemowlakiem. Dziecko w tym okresie jest wyjątkowo ciekawe świata i w dodatku właśnie w tym czasie zaczyna interesować się nie tylko tym co daje mu się do rączek, ale także obserwuje świat, który go otacza. Nie zadowala go już leżenie w łóżeczku i aktywnie domaga się uczestniczenia w życiu domowym. Kolorowych grzechotek nie wypuszcza z ręki, a zabawa w „a kuku, acha” sprawia, że wciąż się śmieje. Bardzo się zdziwiłam ponieważ wśród kolorowych gryzaczków o różnych kształtach, smoczków i niezliczonej ilości grzechotek, znalazłam trzy zabawki, które wydawały mi się dla niego nieodpowiednie i przeznaczone dla dzieci nieco starszych. Jak bardzo się zdziwiłam, gdy jego mama pokazała mi jak bardzo zabawki te go ciekawią i uczą.

Moje zainteresowanie wzbudziła duża kostka, książeczka z obrazkami i walec edukacyjny, który grzechotał. Sama w życiu bym takich rzeczy nie kupiła takiemu maluchowi! Okazało się jednak, że niemowlak był bardzo nimi zaciekawiony. Wszystkie trzy są wykonane z bezpiecznego tworzywa sztucznego, w dodatku materiał ten bardzo łatwo można wytrzeć i nic w niego nie wsiąka. Co jest bardzo ważne ponieważ dziecko w okresie niemowlęcym się ślini z powodu początku burzliwego okresu ząbkowania. Myślę, że wyraźne i jaskrawe kolory oraz kształt, który pozwala na łatwe wzięcie przez dziecko owych zabawek do ręki przyczyniły się do zainteresowanie się nimi przez malucha. Dziecko w tym czasie zwraca uwagę na wszystko co ma zdecydowane kolory, które rzucają się w oczy. Maluch bardzo precyzyjnie przyglądał się barwnej kostce. Przekładał ją z ręki do ręki i chociaż nie rozumiał jeszcze obrazków, które są na niej narysowane, to nie przeszkadzało mu to w zabawie. Często wkładał ją do buzi, ale nie miałam obaw, że się skaleczy ponieważ zabawka jest tak wykonana, że nie ma możliwości aby zrobił sobie nią krzywdę. Dzięki tej rzeczy niemowlak uczy się kształtu jakim jest kwadrat. Na pewno z czasem przyczyni się to do tego, że bez problemu będzie rozróżniał kwadraty, od piłek.

Kolejną zabawką była książeczka, która piszczała. Mając niemowlaka na kolanach próbowałam mu opowiadać historyjkę do każdego obrazka, niestety szybko pokazał mi, że bardziej interesują go próby przewracania stron w książce, wkładanie jej do buzi oraz uderzanie w nią tak by sama zapiszczała. Zupełnie mnie tym zaskoczył, że dokładnie wiedział w jaki sposób może się nią bawić. O ile do tych dwóch zabawek udało mnie się przekonać, że jednak są dla niego, o tyle nie potrafiłam sobie wyobrazić w jaki sposób może bawić się walcem. Wyobraź sobie w jaki sposób trzymiesięczne dziecko, które nie tylko nie chodzi, ale jeszcze nawet nie raczkuje, dopiero udaje mu się utrzymać główkę nad swoją poduszką, może bawić się walcem, który ma prawie 50 cm długości? Nawet przy mojej bujnej wyobraźni nie potrafiłam sobie tego wyobrazić. Jak się okazało, do zabawy tą zabawką potrzebna była mu mama. Wiemy, że w tym czasie mięśnie dziecka stają się coraz silniejsze. Dziecko co prawda samo stara się je wzmocnić poprzez podnoszenie główki, ale dorośli mogą go w tym dodatkowo wspomóc i właśnie ta zabawka ma nam to ułatwić. Maluszka można brzuszkiem położyć na walcu. Podtrzymując go walec można toczyć w przód i tył. Dzięki temu dziecko uczy się koordynacji, a jednocześnie ma bliski kontakt z osobą, która właśnie się z nim bawi, co bardzo dobrze wpływa na jego oswajanie się najbliższymi. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Zabawka ta będzie rosła razem z dzieckiem, ponieważ walec jest bardzo pomocny przy nauce raczkowania, siadania oraz chodzenia. Można go postawić, co sprawia, że jest stabilny i może stanowić podborę przy pierwszych próbach dostania się na nogi.

Byłam pod wrażeniem! Zawsze uważałam, że z takim małym dzieckiem nie można się za bardzo pobawić, a to przecież tylko od nas i naszej kreatywności zależy jak wykorzystamy dostępne na rynku zabawki. Spodziewałam się nudnego popołudnia, a otrzymałam bardzo produktywne kilka godzin, w dodatku wróciłam po tej wizycie bardzo pozytywnie zmęczona. Może trzymiesięczne dziecko nie zrozumie obrazków w książce, może nie odbierze wszystkich kształtów tak jak my, ale będzie poznawało zabawki na swój sposób. Kolory, kształty i materiał tych rzeczy pozawala na bezpieczną zabawę. Co więcej za jakiś czas maluch wciąż będzie mógł się nimi bawić i wykorzystywać bardziej w sposób dla nas, dorosłych, zrozumiały. Z ciekawości poszukałam w internecie owych zabawek i odkryłam, że nie tylko te zabawki, które znalazłam u swojego trzymiesięcznego niemowlaka, ale także inne ma w swojej ofercie firma BabyOno. Już wiem, co następnym razem kupię maluszkowi, by nie tylko się z nim bawić, ale także wspierać i pomagać mu poznawać świat, w którym będzie dorastał.

Zapraszam na małą fotorelację z zabawy oraz zdjęcia produktów 🙂

IMG_9206

IMG_9210

IMG_9211

IMG_9213

IMG_9215

IMG_9216

IMG_9217

IMG_9219

IMG_9220

IMG_9223

IMG_9225

IMG_9226

IMG_9229

IMG_9231

IMG_9232

IMG_9233

IMG_9234

IMG_9160

IMG_9162

IMG_9163

IMG_9161

IMG_9164

IMG_9238

IMG_9239

IMG_9240

IMG_9242

IMG_9246

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *