Shadow

Jak stworzyć ekologiczny ogródek?

Działania proekologiczne stały się bardzo modne. Nic więc dziwnego, że przybywa entuzjastów ekologicznych ogródków, zasilanych wodą z zebranej deszczówki, czy wykorzystujących naturalne nawozy do roślin. Nieodzowne są także warzywniki i systemy zraszające, które potrzebują odpowiedniego zasilania. W ten sposób można w znacznym stopniu zaoszczędzić wodę. Doskonałym wyborem jest tutaj pompa hydroforowa, która pozwala na wykorzystanie naturalnych zasobów np. ze studni bądź zbiornika wodnego. W dzisiejszym tekście podpowiemy Ci, jak stworzyć wymarzony ekologiczny ogródek.

Wybór odpowiednich roślin jest niezwykle ważny

Warto sadzić w ogródku takie rośliny, które są przyjazne zwierzętom i mogą jednocześnie stanowić źródło ich pożywienia. Wystarczy choćby wspomnieć o roślinach nektarodajnych i miododajnych, które zapewniają pokarm pszczołom, a one przecież chronią rośliny przed szkodnikami. Ponadto warto dobierać rośliny, które występują naturalnie na danym terenie. Ich dobór do środowiska sprawia, że mniej chorują, a ponadto nie wymagają też dużej ilości sztucznego nawożenia. Należy także zwracać uwagę na to, jakie rośliny sadzisz w ich sąsiedztwie, gdyż wybór odpowiednich roślin sprawi, że będą ułatwiać sobie nawzajem rozkwit. Warto więc poznać zasady uprawy współrzędnej. Można również wybrać takie rośliny, które są naturalnymi strażnikami i odstraszają szkodniki.

Zdrowe owoce i warzywa bez dodatku pestycydów

Warto również pomyśleć nad zasadzeniem własnych warzyw i owoców. Nic tak nie smakuje jak pomidor prosto z krzaka. Tak naprawdę założenie warzywnika nie jest ani trudne, ani też czasochłonne. Można wybrać takie warzywa i zioła, które nie absorbują zanieczyszczeń. Dobrym przykładem jest pietruszka, lubczyk czy marchewka. Tutaj najlepiej stosować tylko i wyłącznie naturalne nawozy np. z popiołu drzewnego. Możesz także wykonać gnojówkę z pokrzywy bądź też kompost. Dobrym wyborem jest również postawienie szklarni, zwłaszcza dla warzyw i owoców ciepłolubnych.

Oświetlenie ekologiczne, czyli co warto wybrać?

O tym, jak duże jest zużycie prądu na całym świecie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Co roku przeprowadzane są akcje typu godzina dla Ziemi, jednak nadal efekty nie są wystarczająco duże. Dlatego to każdy z nas powinien oszczędzać energię elektryczną. Jeżeli kogoś nie przekonuje dobro Ziemi, to na pewno przekona zasobność portfela. Mniejsze zużycie energii pozwala zaoszczędzić. Zatem również w ogródku należy stosować ekologiczne oświetlenie. Najlepiej wybrać lampy solarne, które nie zużywają przecież energii, gdyż korzystają z promieni słonecznych. Energia magazynowana jest w akumulatorze, co pozwala na jej wieczorne wykorzystanie. Jeżeli decydujesz się na lampy solarne to pamiętaj, aby ustawić je w odpowiednim miejscu, tak aby mogły się naładować.

Nawadnianie ma znaczenie

Zużycie wody w ekologicznym ogródku powinno być jak najmniejsze. Dlatego warto stosować takie rozwiązania, które pozwalają znacząco ją zaoszczędzić. Warto np. zdecydować się na pompę hydroforową, która pobiera wodę ze studni. W tym przypadku pompa automatycznie włącza się podczas pobierania, natomiast wyłącza po zaprzestaniu czerpania wody. Pompy hydroforowe mogą również pobierać wodę z bezciśnieniowego zbiornika, np. z deszczówki. Zatem warto zbierać także deszczówkę do specjalnego pojemnika, który znajduje się bezpośrednio przy rynnie. Oczywiście warto przy tym pamiętać o rozsądnym podlewaniu, aby nie marnować zbyt dużej ilości wody. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie roślin na wodę, warto zdecydować się na ściółkowanie gleby. Zatem należy przykryć powierzchnię roślin warstwą kory drzewnej. Taka ściółka chroni rośliny przed nagrzaniem się, a jednocześnie zatrzymuje wodę.

Warto założyć ekologiczny ogródek, gdyż dzięki niemu można cieszyć się smakiem pysznych, zdrowych warzyw i owoców. Ponadto robi się również coś pożytecznego dla środowiska. Oczywiście nie można również zapomnieć o oszczędności. Ekologiczne rozwiązania potrafią obniżyć rachunki za wodę i energię elektryczną. Odpowiednie przygotowanie ogródka wcale nie jest trudne.

Przeczytaj także