Wiadomo, że szkoła to instytucja państwowa, wymagająca od swoich podopiecznych szacunku , poszanowania godności i przyzwoitego wyglądu. Nie oznacza to jednak, że nasz ubiór musi być prosty, nudny i nie ukazujący naszej osobowości. Wręcz przeciwnie nawet do szkoły możemy ubrać się w sposób ciekawy i z pomysłem, przy czym nikogo nie gorsząc.
Dawno już minęły czasy, gdy do szkoły chodziło się w określonych częściach garderoby i monochromatycznych kolorach. Przecież każdy z nas ma swoje ulubione ubrania i kolory, w których czuje się dobrze i pewnie.
Jeszcze do niedawna nastolatki były traktowane jak starsze dzieci, albo nieco młodsi dorośli. W okresie między wojennym młodzi ludzie zaczęli tworzyć własną modę i trendy, ale dopiero w latach 50 w pełni uznano odrębność tej grupy. Ta grupa wiekowa dysponowała wolnym czasem i pieniędzmi na własne wydatki. Rynek i reklamodawcy bardzo szybko zareagowali na potrzeby nowej autonomicznej grupy konsumentów, mających własny styl, modę i przekonania. Nastolatki, tak jak i dzisiaj coraz chętniej wydawały pieniądze na ubrania, nagrania i inne dobra konsumenckie. Chodziły do kina, na tańce i ubierały się zupełnie inaczej niż ich rodzice. Podobnie jak w latach 50 tak i dzisiaj- za sprawą telewizji, kina, muzyki styl amerykańskich nastolatków wpływa na wygląd ich europejskich rówieśników.
Co mam na siebie włożyć? Tak często brzmi pytanie niejednej nastolatki, która rano otwiera swoją szafę. W dzisiejszym świecie to pytanie potrafi doprowadzić do rozpaczy niejedną nastolatkę.
Zarówno chłopcy jak i dziewczęta maja wolny wybór między ubraniem sportowym i eleganckim, skromnym i ekstrawaganckim, swobodnym i oficjalnym. Decyzja zależy od naszego nastroju- czy chcemy być szykowni i dobrze widoczni, czy raczej bezpretensjonalni i powściągliwi. Możemy wykorzystać nasze ubrania zarówno do wyrażania swojej odrębności i indywidualności jak i do dostosowania się w społeczeństwie.
W modzie, nawet tej „szkolnej”, wszystko jest możliwe- podporządkowanie się normom i ich odrzucenie, rezygnacja z oficjalnych trendów i uwielbienie znanych marek, erotyczna prowokacja i subtelne niedomówienia. Przemysł odzieżowy produkuje ubrania najróżniejszej jakości, na każdą kieszeń i zaspokaja wszelkie gusty, wykorzystując do tego całkowicie zautomatyzowane fabryki. Nieustannie opracowuje się coraz lepsze tkaniny, a na rynek trafiają produkty tysięcy firm. Dzięki modzie na retro, vintage i na znoszone ubrania, nawet rzeczy kupione dawno temu ponownie stają się modne. Dzisiaj niemal każdy znajdzie sobie coś ciekawego w świecie mody.