Shadow

Jak nie dać się przeziębieniu i grypie?

10_Jak nie dać się przeziębieniu i grypie

Z przeziębieniem lub grypą najczęściej zmagamy się w okresie jesienno-zimowym, jednak równie dobrze do infekcji wirusowej może dojść także wiosną. Jak dochodzi do zakażenia wirusem i w jaki sposób można się przed nim bronić, by nie dopuścić do rozwoju choroby?

Do zakażenia wirusem, który wywołuje przeziębienie oraz grypę, dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Źródłem infekcji jest zazwyczaj inny chory człowiek, który nie zasłaniając nosa czy ust podczas kichania lub kaszlu, przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania wirusa.

Grypa zazwyczaj rozpoczyna się nagle i objawia się wysoką, narastającą gorączką, która może przekraczać 39 stopni Celsjusza. W pierwszych dniach choroby towarzyszą jej także dreszcze oraz silne bóle głowy i mięśni. Przy grypie mogą pojawiać się też uczucie osłabienia i rozbicia, niezbyt nasilony ból gardła, katar i suchy kaszel, a u dzieci również biegunka i wymioty.

Przeziębienie z kolei zwykle rozwija się stopniowo. Zwiastują je głównie złe samopoczucie i drapanie w gardle. W okresie nasilenia dolegliwości, po około dwóch lub trzech dniach od zakażenia, przeziębieniu towarzyszą także ból gardła, suchy kaszel oraz wodnisty katar.

Jak chronić się przed chorobą?

By skutecznie chronić się przed zarażeniem, powinniśmy przede wszystkim unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami. Nie możemy też zapominać o właściwej higienie, a zwłaszcza myciu rąk wodą z mydłem przed jedzeniem, po powrocie do domu czy kontakcie z chorym.

Jeśli to możliwe, w okresie największej zapadalności na grypę i przeziębienie, warto również unikać zatłoczonych miejsc, w których ryzyko zarażenia się wirusem jest znacznie wyższe. Zapobieganie grypie lub przeziębieniu nie obejdzie się także bez dbałości o naszą odporność poprzez zachowywanie prawidłowej diety, aktywność fizyczną oraz unikanie stresu i używek.

Do podobnych zasad należy się zastosować, jeśli już zachorowałeś na przeziębienie lub grypę i nie chcesz zarazić swoich bliskich. Dokładnie myj ręce, szczególnie po wycieraniu nosa lub zasłanianiu ust podczas kaszlu bądź kichania. Staraj się także unikać bliskich kontaktów z innymi osobami, a ponadto regularnie wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.

Szczepionka przeciwko grypie

Choć przestrzeganie tych zasad pomoże nam uniknąć infekcji, za najskuteczniejszą metodę minimalizowania ryzyka zapadnięcia na grypę uznaje się jednak szczepienie przeciwko tej chorobie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie pamiętaj, że szczepieniu należy poddawać się co rok, najlepiej wczesną jesienią, przed okresem największej liczby zachorowań.

Mimo wszystko nie zapominajmy, że szczepionka nie eliminuje całkowicie ryzyka zakażenia wirusem grypy. Co istotne, podanie szczepionki nie zabezpiecza również przed przeziębieniem. Dlaczego? Ze względu na ogromną liczbę różnych typów nie jest możliwe stworzenie skutecznej szczepionki uodparniającej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *