Shadow

Garść ciekawostek o Walentynkach

142297270510251700

Walentynki w Polsce są trochę traktowane jak Halloween – nie brakuje zarówno zwolenników jak i przeciwników tej zachodniej tradycji. Wielu razi komercyjny wymiar tego święta oraz jego sztuczność. Walentynki nie są jednak wymysłem XX wieku i w tradycji europejskiej ugruntowały się zdecydowanie wcześniej. Zobacz, czego nie wiesz o popularnym święcie zakochanych. Oto kilka ciekawostek o walentynkach.

Dlaczego akurat walentynki? Skąd wziął się zwyczaj obdarowywania się prezentami 14 lutego? Jakie są najsłynniejsze kartki walentynkowe? Historia walentynek jest bardziej interesująca, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Poniżej kilka ciekawostek dotyczących święta zakochanych, o których nie miałeś bladego pojęcia.

Legenda o św. Walentym

Patron zakochanych nie został wskazany do tej roli przypadkowo. Według legendy, św. Walenty, żyjący w III wieku w Cesarstwie Rzymski za panowania Klaudiusza II Gockiego, udzielał śluby młodym legionistom i ich wybrankom serca, pomimo zakazu cesarza. Wg władcy, młodzi kawalerowie byli najlepszym materiałem na żołnierza, a chyba nie trzeba mówić, jak istotną rolę odgrywała w starożytnym Rzymie armia. Walenty za swój występek został wtrącony do więzienia i skazany na śmierć. Będąc więźniem poznał córkę strażnika, w której zakochał się z wzajemnością. Tuż przed egzekucją podarował jej specjalny liścik z napisem „Od Twojego Walentego”. Egzekucji dokonano 14 lutego 269 roku.

Wielu Walentych

Kościół katolicki ma w szeregach świętych co najmniej kilkunastu Walentych, ale 14 lutego upamiętnia się żywot tylko dwóch. Pierwszy z nich to wyżej opisany Walenty z Rzymu, którego uznaje się za patrona zakochanych. Drugim Walentym, który obchodzi w tym dniu swoje święto jest biskup pochodzący z Recji. Uznaje się go obecnie za patrona chorych na epilepsję oraz reumatyzm.

Najsłynniejsze Walentynki

Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania ukochanych osób ozdobnymi kartkami z życzliwymi słowami, będącymi wyrazem sympatii. Wymyślne wierszyki biją każdego roku rekordy popularności. Przykładowe walentynkowe wierszyki, które możesz wykorzystać w tym roku znajdziesz na przykład tutaj: http://www.iwoman.pl/zyczenia/zyczenia-walentynkowe.html .  Zwyczaj przesyłania karteczek jest jednak stary jak świat. Pierwszą oficjalnie wysłaną walentynkę datuje się na rok 14 lutego 1415 roku, kiedy to miłosny wiersz do żony wysłał uwięziony Książę Orleanu Karol. Maszynowe kartki wykonywane z tej okazji to już wytwór XIX wieku. Pierwsza taka walentynka pojawiła się w roku 1848 w Stanach Zjednoczonych. Najdroższą kartką walentynkową była natomiast ta podarowana Marii Callas. Kosztowała ona Arystotelesa Onasisa 250 tysięcy dolarów.

Dawne upominki

Dziś najpopularniejszymi upominkami walentynkowymi są kwiaty, maskotki czy drobne prezenty trafiające w zainteresowania odbiorcy. W przeszłości obdarowywano się w zgoła odmienny sposób. Najsłynniejszym prezentem podarowanym w dniu zakochanych było jabłko ozdobione lukrem osadzone w hebanowej szkatułce z perłami. Taki oto prezent podarował Annie Boleyn król Henryk VIII.

Polskie Walentynki

Mało kto jeszcze o tym pamięta, ale w Polsce istniało wiele lat temu osobne święto zakochanych wywodzące się z tradycyjnych słowiańskich obrządków. Nosiło ono nazwę Nocy Kupały i miało miejsce z 23 na 24 dzień czerwca. Do obrządków tego święta należało palenie ognisk oraz puszczanie przez panny wianków na rzece.

Autor: W. Chentkiewicz

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *