Choroby mają to do siebie, że atakują w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej ofiarami takiego ataku bywają nasze dzieci, które chorują nawet kilka razy do roku. Najwięcej zachorowań jest w okresie jesienno- zimowym i wiosennym. Zmieniająca się aura, duże różnice temperatur sprawiają, że jesteśmy osłabieni i wówczas wszelkie wirusy mają do nas łatwiejszy dostęp.
W większości choroby, które atakują nas sezonowo przez różnego typu wirusy, to przeziębienia, które nie wymagają antybiotykoterapii. Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy organizm jest bardzo osłabiony i nie radzi sobie z wirusem, to może dojść do nadkażenia bakteryjnego i wówczas konieczne jest włączenie leczenia antybiotykami.
Przeziębienia są często mylone z grypą, gdyż obie te choroby posiadają podobne symptomy. Zatem jest katar, kaszel, gorączka i ogólne osłabienie. Przy grypie jednak występują bardzo mocne bóle kostne i często gorączka jest bardzo wysoka. Przy przeziębieniu nie występują bóle kostne i gorączka jest słabsza.
Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy przeziębienia to najlepiej pozostać 2-3 dni w domu. Odpoczynek zadziała jak lekarstwo i wzmocni organizm. Gdy dodamy do tego ciepłą herbatkę z imbirem, cytryną i miodem, to bardzo szybko staniemy na nogi. Gdy męczy nas kaszel, to warto przygotować sobie syropem z cebuli i tutaj wystarczy pokroić cebulę w plasterki, zasypać cukrem i poczekać aż cebula puści sok. Można dodać do cebuli również parę plastrów buraka czerwonego, który również leczy kaszel.
Przy przeziębieniu występuje również uciążliwy katar, który najciężej przechodzą dzieci. Warto wówczas posmarować im pod noskiem maścią majerankową, która działa przeciwbakteryjnie i dodatkowo udrażnia nos.
Bardzo dobre rezultaty przy katarze osiągniemy przez gorące inhalacje. Do miski należy wrzucić mieszankę ziół: mięta, rumianek, tymianek, majeranek, olejek sosnowy itp. Zalewamy wrzącą wodą i przykrywamy na kilka minut do zaparzenia. Nachylamy się nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy ziołowe opary. Tym prostym sposobem udrożnimy nos i zatoki, oraz sprawimy, że kaszel będzie mniej uciążliwy.