Shadow

Czy stałe aparaty ortodontyczne są bezpieczne?

Smiling teenager girl with brackets

Wady zgryzu zazwyczaj są warunkowane genetycznie. Równie często ich przyczyną są zakażenia wirusowe lub bakteryjne w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak najczęściej za krzywy zgryz odpowiadają nawyki z dzieciństwa (zbyt długie ssanie palca oraz okres picia z butelki). W dzisiejszych czasach, kiedy wygląd jest szczególnie ważny, takie krzywe uzębienie może być sporym problemem nie tylko estetycznym, ale i zdrowotnym. Prosto rosnące zęby dużo łatwiej czyścić, co niweluje ryzyko wystąpienia próchnicy czy innych schorzeń. Na szczęście nowoczesne aparaty ortodontyczne są w stanie przywrócić urodę każdemu uśmiechowi – usuną szparę pomiędzy zębami, a nawet skorygują wysuniętą szczękę.

Aparat ortodontyczny dzisiaj nikogo już nie dziwi, a wręcz przeciwnie – noszą je dzieci i nastolatki (mając możliwość wyboru kształtu i koloru mostków) oraz dorośli. 

Istnieje wiele różnych materiałów wykonania aparatu, dzięki czemu możemy uczynić z niego, jak z okularów, dodatek, który do nas pasuje – twierdzą specjaliści z przychodzi dentystycznej Dental City – „To jednak nie powinno umniejszać zdrowotnej roli, jaką jest naprawa zgryzu, która redukuje ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i próchnicy. Poprawia się estetyka uzębienia, a w niektórych przypadkach także rysów twarzy – dodają.

Każdy aparat zewnętrzny (zakładany po zewnętrznej stronie zębów) składa się z takich samych elementów. Zalicza się do nich metalowe pierścienie przyklejane do zębów trzonowych oraz zamki (w formie małych kosteczek) mocowane na froncie każdego zęba. Przez zamki przewleka się drucik, który działa na zęby – przesuwa je względem siebie lub obraca. Warto pamiętać, że stały aparat ortodontyczny zakłada dentysta lub stomatolog i tylko w gabinecie lekarskim możemy go zdjąć. Nigdy nie próbujmy robić tego na własną rękę.

Zanim zdecydujemy się na aparat, warto zdać sobie sprawę z zagrożeń oraz ograniczeń. Przede wszystkim aparat ortodontyczny utrudnia nam codzienne szczotkowanie zębów, a w jamie ustnej tworzą się liczne miejsca, na których może się odkładać płytka bakteryjna. Poszczególne elementy aparatu utrudniają przepływ śliny, która spełnia także funkcje oczyszczające dla naszych zębów. Obecność aparatu zaburza również naturalną mikroflorę jamy ustnej, natomiast w niektórych fragmentach urządzenia bardzo łatwo odkładają się resztki jedzenia. Stały ucisk niektórych elementów może powodować podrażnienie tkanek. Do innych powikłań należą odsłonięcie powierzchni korzenia, zmiany w błonie śluzowej oraz (bardzo rzadko) zwyrodnienie lub martwica miazgi zębowej przez zbyt szybkie przesuwanie się tkanek.

Lista powikłań jest długa, ale nie należy od razu zakładać najgorszego scenariusza – uspokajają specjaliści z Dental City – W dodatku to, czy wystąpią one w naszym przypadku zależy od nas samych, bo ich przyczyna to najczęściej brak odpowiedniej higieny. Jeżeli posiadamy stały aparat ortodontyczny powinniśmy jej poświęcić znacznie więcej czasu niż normalnie.Warto pamiętać, żeby codziennie poświęcić także chwilę na czyszczenie samego aparatu. Oczyszczenie wszystkich elementów uchroni je przed przebarwieniami, a nasze zęby przed próchnicą i ubytkami. Polecane jest stosowanie nitki i szczoteczki ortodontycznej. Równie ważny jest wybór pasty do zębów. Nosząc aparat powinniśmy wybrać taką o niskim wskaźniku ścieralności.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *