Shadow

Czy cechy charakteru mają znaczenie przy planowaniu rozwoju osobistego?

coaching

Współcześnie konieczność rozwoju osobistego jest już niemal tak silna, jak niegdyś potrzeba. Rozwój osobisty ma nam zapewnić sukces nie tylko na polu zawodowym, ale również w prywatnej sferze naszego życia.

Nie ulega jednak wątpliwości, że proces ten należy właściwie przeprowadzić. Innymi słowy, rozwój osobisty nie polega na uczestnictwie we wszystkich możliwych szkoleniach czy warsztatach i późniejszym kolekcjonowaniu niekoniecznie wartościowych certyfikatów.

Co więcej, nasze działania nie powinny być ukierunkowane na osiągnięcie pełnej wszechstronności. Owszem, w określonych okolicznościach uniwersalność jest dość pożądaną cechą, niemniej jeśli chcemy cieszyć się długofalowymi korzyściami, musimy skupić się na rozwijaniu tego, co w nas najlepsze.

Znasz swoje mocne strony?

Wśród nas nie brakuje osób, które praktycznie od razu byłyby w stanie wymienić mocne strony swojego charakteru, a przy odrobinie samokrytyki, także te słabsze. Nic trudnego, prawda? Czasem udaje nam się dobrze opisać własną osobowość czy wskazać obszary działania, w których niemal nie mamy sobie równych.

Ale bywa i tak, że tak właściwie to nie mamy świadomości, jakimi dysponujemy atutami, a tym samym trudno nam będzie osiągnąć możliwie najwyższą efektywność procesów związanych z rozwojem osobistym.

Poznaj siebie, by osiągać korzyści

Wstępnie podsumowując, odpowiednie podejście do kwestii rozwoju osobistego musi zatem obejmować bliskie poznanie samego siebie, posiadanych mocnych stron oraz wykazywanych predyspozycji. Dopiero taka wiedza może nam pomóc tak selekcjonować i dobierać formy samodoskonalenia, by osiągnąć jak największe korzyści.

Wartym odnotowania jest również fakt, że każdy z nas posiada wrodzone talenty i zdolności, których znajomość będzie nam niezwykle przydatna nie tylko podczas planowania rozwoju osobistego. Takie przysłowiowe asy w rękawie możemy z powodzeniem wykorzystywać na gruncie zawodowym, co bez wątpienia pomoże nam zdobywać kolejne szczeble kariery, a zarazem uznanie w oczach przełożonego.

Podróż do zakątków osobowości

Tylko w jaki sposób możemy dokonać tak dokładnej analizy własnej osobowości? Rozwój osobisty najlepiej zaplanować ze specjalistami, przykładowo ze Strengths Expert, którzy przeprowadzą z nami skrupulatnie opracowane badanie, bazujące na sprawdzonych technikach Instytutu Gallupa.

Wynik testu zostanie nam przedstawiony w formie szczegółowego i spersonalizowanego raportu. Dowiemy się, jakie mamy mocne i słabe strony, jakie posiadamy dominujące cechy charakteru, a nawet odkryjemy wspomniane wcześniej wrodzone talenty i zdolności. A uzbrojonym w tak potężną wiedzę będzie nam znacznie łatwiej decydować o formach samodoskonalenia oraz zrozumieć codzienne zachowania czy reakcje w określonych sytuacjach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *