Shadow

Bolonia – miasto z polskimi akcentami

Panorama of Piazza del Nettuno in Bologna

Włochy – to kraj, który przez wielu z nas kojarzony jest głównie z ojczyzną pizzy, spaghetti, Leonarda da Vinci i Antonia Vivaldiego. Nie każdy jednak pamięta, że w historii tego położonego na południu Europy państwa, obecność Polaków także odegrała znaczącą rolę.

Biało-czerwone akcenty

Podążając śladami historii, bohaterskość walecznych Polaków również i we Włoszech pozostawiła swój trwały odcisk. To właśnie 2. Korpus Polski, w czasach II wojny światowej, wyzwolił włoskie miasto spod okupacji Niemców. 21 kwietnia 1945 roku, po prawie 2-tygodniowej walce, na wieży Torre degli Asinelli, zawisła biało-czerwona flaga na znak zwycięstwa. Po zakończeniu działań zbrojnych władze Bolonii przyznały dowódcom korpusu honorowe obywatelstwo, a pozostałym walecznym dziękczynne medale. Historyczna wygrana nie obyła się jednak bez ofiar. Na bolońskiej ziemi znajduje się polski cmentarz wojenny z nagrobkami 1432 poległych żołnierzy. „Polską drogę do wolności krzyżami się mierzy i te krzyże, rozsiane po całym świecie, czekają na to, by Polacy z Polski, już wolnej i demokratycznej, je nawiedzali” Zdecydowanie warto odwiedzić to włoskie miasto, które silnie zapisało się w historii naszego narodu.

Włoskie zabytki

Wspólna historia to jednak nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić ten włoski zakątek. Piękno znajdujących się w nim budowli i zabytków sprawia, że Bolonia uznawana jest często przez turystów za najpiękniejsze miasto w Europie. Znajduje się tu wspaniała katedra romańska, Kościół Santo Stefano, ruiny rzymskiego amfiteatru i ciągnące się przez ponad 50 km pozostałości po akweduktach, które dostarczały niegdyś wodę do term. Warto zwiedzić również Bazylikę San Petronio z zegarem słonecznym, który w południe wskazuje na podłodze kościoła dzień i miesiąc. W Bolonii znajdziemy też mnóstwo wież i budowli mieszkalnych z okresu gotyku oraz piękne, renesansowe pałace. Miłośnikom muzeów polecamy tamtejsze Museo Civico Archeologico, w którym zlokalizowane są wielowiekowe okazy jeszcze z czasów Etrusków, Starożytnych Egipcjan oraz Rzymian. Interesującym, godnym zwiedzenia punktem, jest również Muzeum Sztuki Współczesnej MAMBO. Poza zabytkowymi atrakcjami, miasto kusi także swoją rozrywkową ofertą. Z racji organizowanej w nim dużej liczby imprez na świeżym powietrzu, Bolonia postrzegana jest jako ośrodek kulturowy i skupisko festynów. Słoneczna pogoda, wspaniałe budowle i przyjazne usposobienie Włochów to idealny przepis na udany, fascynujący pobyt.

Tanie loty z Polski do Bolonii

Wyprawa do włoskiego miasta ma jeszcze jedną ważną zaletę – tanie podróżowanie samolotem. Na trasie Warszawa-Bolonia oraz Kraków-Bolonia można natrafić na wiele opcji połączeń lotniczych po okazjonalnych cenach. Przeloty są niezwykle szybkie i wygodne – zajmują niespełna 2 godziny. Dzięki niskim kosztom i krótkiemu czasowi podróży, stają się silną konkurencją dla połączeń drogą lądową.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *