Shadow

„Asertywność w przykładach” Doroty Gromnickiej

IMG_3219

Każdy z nas powinien czasem umieć powiedzieć „nie”. Dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele z nas ma z tym problem, dlatego też powstaje wiele książek i filmów, które pokazują ludziom w jaki sposób stać się asertywną osobą, która nie pozwoli innym ludziom wejść sobie na głowę.

Postanowiłam dzisiaj wziąć pod lupę książkę Doroty Gromnickiej „Asertywność w przykładach”, której wydawcą jest Samo Sedno. Bez wątpienia jest to poradnik dla osób, które chcą się nauczyć mówić stanowcze „nie”. Bardzo spodobała mi się okładka. Sama już grafika wskazuje na to, że książka ma za zadanie pokazać czytelnikowi w jaki sposób stać się wolnym i niezależnym.

Język, którym jest napisana książka bez problemu zrozumiały jest dla każdego czytelnika. Nie posiada zawiłych słów i skomplikowanych zdań, co od razu zaliczą ją do lekkich książek, które niosą przesłanie. Autorka stara się w sposób klarowny przedstawić sytuacje, które spotykają każdego z nas bardzo często w życiu codziennym. Co więcej, wybrane przez nią przykłady mogą być trudne także dla osób, które uważają się za ludzi asertywnych.

Co wyróżnia tą książkę na tle innych o podobnej tematyce? Przede wszystkim fakt, że oprócz opisanych sytuacji i pokazania poprawnego rozwiązania posiada także ćwiczenia i wskazówki dla czytelnika, które może on zastosować w swoim życiu. Rozwiązania są tak podane, że nikt nie powinien mieć z nimi problemu. Co więcej autorka zamieściła także przykładowe dialogi, które mogą pomóc nam, w pierwszych krokach mówienia „nie”. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że ten poradnik jest instrukcją podaną na tacy, by stać się osobą asertywną.

Kolejnym plusem jest to, że każda scenka i dialog opatrzony jest dodatkowym komentarzem, w którym autorka tłumaczy dlaczego warto powiedzieć „nie” i dlaczego też ludzie próbują nam narzucić w ważnych kwestiach swoje zdanie. Znajdziemy tam dużą dawkę psychologii relacji międzyludzkich.

Warto się zaznajomić z tą książką, dlatego że pomaga ona przećwiczyć ważne rozmowy z najbliższym i pokaże Ci jak stawiać granice, komunikować swoje potrzeby i oczekiwania. Dodatkowo pomoże też podczas rozmowy z przełożonym o zarobkach, nadgodzinach czy możliwym awansie. Nauczy jak grzecznie zwracać komuś uwagę. Najważniejsze jednak to to, ze podpowie Ci jak zadbać o siebie i pielęgnować własne poczucie wartości. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy już wiemy czym jest pojęcie asertywności i chcemy się nauczyć jak ją wykorzystywać w codziennym życiu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *