Shadow

10 sposobów na bezstresowe przygotowanie dziecka do przedszkola

dziecko w przedszkolu

Życie pisze nam przedziwne scenariusze i często zdarza się, że musimy posłać małe dziecko do przedszkola. Choć trudno nam się na to zdobyć, to jednak musimy wybrać odpowiednie przedszkole i przygotować dziecko i siebie do tego pierwszego dnia.

Pierwsze dni w przedszkolu są bardzo stresujące dla każdego dziecka i nie ma tutaj różnicy czy dziecko ma 3 czy 5 lat. Rozłąka z rodzicami, z aktualną rzeczywistością jest bardzo trudna i trzeba dziecko do niej stopniowo przyzwyczajać. Do tego dochodzi stres związany z niewiadomą, z nowym miejscem, nowymi ludźmi i obowiązkami. Choć dziecko na początku nie zdaje sobie z tych rzeczy sprawy, to jednak często nas stres sprawia, że ten czas przechodzą ciężko. Aby nieco zminimalizować stres i te pierwsze dni w przedszkolu, to warto nieco wcześniej do tego przygotować.

Poniżej lista spraw, o których musimy pamiętać przed tym ważnym dniem:

  1. Pierwszy sposób to wcześniejsze znalezienie odpowiedniej placówki. Popytajmy więc znajomych, sąsiadów i potem sami dokładnie sprawdźmy warunki w przedszkolu.
  2. Wybierajmy przedszkole w pobliżu domu lub pracy, gdyż będzie nam łatwiej zorganizować cały nasz dzień.
  3. Idealnie by było, aby zapisać dziecko do przedszkola, do którego uczęszczają znajome dzieci. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to wcześniej zapoznajmy dziecko z rówieśnikami i pomóżmy mu nawiązać nowe kontakty.
  4. Wykorzystajmy dni otwarte w przedszkolu, na przyzwyczajenie dziecka do nowej sytuacji.
  5. W pierwszym dniu towarzyszmy dziecku w przedszkolu i dopiero w kolejnych pozostawiajmy zupełnie samego. Początkowo pozostawiajmy tylko na 2-3 godziny i wydłużajmy stopniowo ten czas.
  6. Nigdy się nie spóźniajmy i informujmy dziecko o której po nie przyjdziemy. Dziecko musi mieć pewność i psychiczny spokój, że rodzic odbierze o czasie.
  7. W przedszkolu zostawmy dziecku dodatkowe ubranie na zmianę, tak aby nie miało się w co przebrać w razie małego wypadku.
  8. Rozmawiajmy z wychowawcą i obserwujmy dziecko, czy sobie radzi w grupie i czy nie ma w przedszkolu problemów.
  9. Wszelkie odmienne i dziwne zachowania dziecka kontrolujmy i bacznie obserwujmy to co dzieje się w placówce.
  10. Gdy dziecko po kilku tygodniach uczęszczania do przedszkola wciąż ma kłopoty z adaptacją, to konieczna jest rozmowa z wychowawcami, z dyrektorem i zdiagnozowanie problemu.
Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *