Shadow

Zabawki edukacyjne – 10 najlepszych rozwijających zabawek

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało i nieustannie zdobywało nową wiedzę oraz umiejętności. I choć z pozoru może wydawać się to trudnym zadaniem, to zachęcanie najmłodszych do nauki może być naprawdę proste – trzeba tylko sięgnąć po „tajną broń”, czyli najlepsze rozwijające zabawki. A jakie? Sprawdź sam.

1. Zabawkowe instrumenty muzyczne

Nie każde dziecko musi mieć talent wokalny, ale za to każdego malucha można zachęcać do rozwijania swoich pasji, licząc na to, że ujawni się w nim zamiłowanie do gry na instrumencie.

Dlatego od najmłodszych lat trzeba maluchy oswajając z muzyką, a w tym pomogą zabawkowe instrumenty muzyczne, takie jak gitara, organki, czy pianino.

Najlepszym wyborem byłby jednak taki keybord, który umożliwia nagrywanie i odtwarzanie własnych kompozycji. Nic nie zachęci dzieciaka do muzycznej zabawy, jak możliwość utrwalania swoich dzieł.

2. Mata edukacyjna

Dla niemowlaków poniżej 1 r. ż. najlepszym wyborem jest mata edukacyjna, która aktywizuje do ruchu oraz do poznawania nowych kolorów, kształtów i faktur.

To, na co trzeba zwracać uwagę przy jej zakupie, to czy istnieje możliwość zmiany dodatkowych elementów – to daje o wiele większe możliwości stymulacji niemowlaka.

3. Teleskop i mikroskop

Kosmos od najmłodszych lat fascynuje dzieci, a zakup zabawkowego teleskopu to doskonała okazja, by nauczyć je konstelacji gwiazd, czy nazw planet. Natomiast przy pomocy mikroskopu można pokazać, jak w rzeczywistości wyglądają różne przedmioty i wytłumaczyć, jak powstają. To doskonała zabawa w małego naukowca.

4. Interaktywny globus

Interaktywny globus to świetny sposób na przyswojenie podstawowych informacji z zakresu geografii. Oprócz tego, że można szukać wybranych miejsc, tak jak na tradycyjnym globusie, to zabawka posiada dodatkowe możliwości: przy pomocy specjalnego pióra można wskazywać wybrane miejsca, a z głośników wydobywają się ciekawostki na temat danego kraju, czy regionu.

Co prawda w sklepach stacjonarnych możesz mieć problem ze znalezieniem interaktywnego globusu, to jednak w sieci jest ich duży wybór, przykłady na www.urwis.pl/nauka-i-zabawa/zestawy-edukacyjne. Wiele sklepów internetowych ma bardzo rozbudowaną ofertę, dzięki czemu bez problemu znajdziesz wypatrzoną zabawkę edukacyjną.

5. Ścieralna mata do rysowania

Jeśli maluch nie zapała miłością do muzyki, zawsze można rozwijać w nim zdolności plastyczne. A do tego idealna będzie ścieralna mata do rysowania, którą można ustawić w dowolnym miejscu i zabrać się do twórczej pracy. A gdy coś się nie uda – szybko zmazać i rozpocząć mozolne starania stworzenia obrazu idealnego od początku.

6. Liczydło

Nie każda zabawka musi być interaktywna – do nauki liczenia doskonale nada się tradycyjne, znane wszystkim liczydło. To doskonały sposób, aby od liczenia na paluszkach, przejść do bardziej skomplikowanych działań.

7. Zabawki zrób to sam

Zabawki typu zrób to sam składają się z gotowych elementów, które wystarczy złożyć w jedną całość. I trzeba się przy okazji wykazać nie tylko umiejętnościami manualnymi, ale także kreatywnością i wyobraźnią.

8. Klocki konstrukcyjne

Niewielu rodziców myśli o tym, że klocki mogą mieć charakter edukacyjny. A klocki, w szczególności konstrukcyjne, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zdolność logicznego myślenia (nie wszystkie klocki w końcu do siebie pasują) oraz kreatywność. Dodatkowo, jest to doskonała zabawa dla całej rodziny.

9. Gry planszowe

Gry planszowe stają się coraz bardziej doceniane. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko uczą maluchy zdrowej rywalizacji, ale także logiki i sprytu. W końcu cel jest jeden: wygrać. Ale przy okazji trzeba się nieźle wysilić intelektualnie.

10. Interaktywne pluszaki dla najmłodszych

Czy zabawka pluszowa może mieć charakter edukacyjny? Zdecydowanie tak! Szczególnie jeśli jest mowa Szczeniaczku Uczniaczku, czy o aktywizującym stworku Bebo. Dzięki takim interaktywnym pluszakom dzieciaki uczą się nowych słów, literek, cyferek. A przecież to właśnie ukochany miś jest najlepszym nauczycielem dla dziecka.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *