Shadow

W jaki sposób można wybielić zęby lampą?

143143291764917500

Wybielanie zębów to nieinwazyjny sposób rozjaśniania zębów o kilka tonacji. Walka o przywrócenie naturalnej bieli naszym zębom nie zawsze bywa równa. W wielu przypadkach niestety to przebarwienia wygrywają. Spożywanie barwiącego płytkę jedzenia, picie herbaty, kawy lub też palenie papierosów to najczęstsze przyczyny przebarwień, dlatego też wybielanie zębów stało się ostatnio bardzo popularne w kosmetyce dentystycznej.

Możemy wyróżnić dwie podstawowe metody wybielania zębów:

1. Domowe wybielanie zębów.

Są to wszystkie sposoby, które stosuje się w zaciszu własnego domu. Często informacje na ich temat można znaleźć np. w sieci, ale najlepszym miejscem do uzyskania pełnych i profesjonalnych informacji będzie gabinet stomatologiczny. Jest to między innymi wybielanie zębów poprzez stosowanie specjalnych nakładek, które zostały wykonane przez technika dentystycznego współpracującego z gabinetem stomatologicznym (np. Ferreus z Warszawy). Nakładki takie trzeba nosić przez 3-5 godzin dziennie lub przez całą noc. W ciągu 2-4 tygodni zęby powinny rozjaśnić się o 4-5 tonów.

2. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym.

Są to wszelkie techniki i sposoby wybielania zębów, które może wykonać jedynie lekarz dentysta w swoim gabinecie.

Zdecydowaną większość zewnętrznych przebarwień można usunąć poprzez skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Jest to bezpieczna i bezbolesna metoda, która w krótkim czasie pozwala oczyścić z kamienia nawet trudno dostępne miejsca.
Popularne jest również: piaskowanie (czyli usuwanie wszelkich osadów przy pomocy piaskarki stomatologicznej), polishing (profesjonalne polerowanie z użyciem past zawierających fluor), licówki (rozjaśnienie trwałych przebarwień)– rozwiązanie protetyczne i dużo bardziej inwazyjne oraz fluoryzacja kontaktowa, która zabezpiecza zęby przez próchnicą oraz nadwrażliwością.

Ostatnio jednak coraz więcej osób decyduje się na wybielanie przy użyciu lamp do wybielania zębów. Sam proces wybielania jest bezbolesny (choć pojawia się nadwrażliwość podczas naświetlania) i nie powoduje szkody dla zdrowia człowieka. Przed przystąpieniem do wybielania lampą dentysta ocenia stan naszych zębów (stwierdza czy nie ma ubytków, próchnicy, stałych konstrukcji protetycznych itp.) i kieruje na zabieg higienizacyjny. Jeżeli wszystko jest dobrze, to po tygodniu do 2 od zabiegu higieny umawiamy się na wybielanie. Warto zarezerwować sobie ok 2,5 h. Dziąsła, usta oraz skóra, która może być narażona na działanie lampy i preparatu, musi zostać osłonięta – smaruje się ją specjalnym żelem ochronnym (koferdam płynny). Zęby są pokrywane preparatem z 25% nadtlenkiem wodoru, następnie naświetlane niebieskim światłem specjalnej lampy. Cały zabieg to 3-4 cykli po 15 min. Zaraz po jego zakończeniu zęby są widocznie bielsze i ładniejsze, ale kolor utrwala się przez następne 6-8 tygodni. W tym okresie pojawiamy się 1-2 razy na kontroli. A także przez okres 2 tygodni bezpośrednio po zabiegu stosujemy tzw. ”białą dietę”, nie jemy i nie pijemy barwiących rzeczy i napojów.

Żeby utrzymać efekt wybielania jak najdłużej należy stosować się do wskazówek lekarza. Nie powinno się pić napojów barwiących oraz jeść pokarmów, które mogą przebarwiać zęby. Warto także zrezygnować z palenia papierosów, picia mocnej kawy i herbaty. Jeśli będziemy się stosować do wszystkich tych zaleceń to rezultat wybielania lampą może utrzymać się nawet do 2 lat.

Przed zabiegiem wybielania lampą powinniśmy się również dowiedzieć czy istnieją jakieś przeciwwskazania do niego. Jeżeli np. jesteśmy w ciąży bądź też karmimy piersią, jesteśmy uczuleni na preparaty wybielające lub cierpimy na jakąś chorobę, być może nie będzie można wykonać tego zabiegu. Nie zaleca się wybielania zębów dzieciom poniżej 14 roku życia.

Najlepszym sposobem na zasięgnięcie rzetelnych informacji o wybielaniu jest wybranie się do gabinetu stomatologicznego (np. Ferreus). Jest to o wiele bezpieczniejsze niż wybielanie zębów „na własną rękę”. Stomatolog dokładnie sprawdzi stan naszej jamy ustnej i stwierdzi czy zabieg może wykonany od razu, czy też musi zostać przesunięty na inny termin do momentu wyleczenia zębów.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *