Shadow

Stylizacja, konserwacja i renowacja drewnianej podłogi

Aranżacja wnętrza zakończona, wszelkie decyzje z tym związane podjęte – czas zatem na wykończenie drewnianej podłogi. Rzecz to nie łatwa, bo decyzję o sposobie wykończenia podłogi należy podjąć biorąc pod uwagę zarówno rodzaj drewna, z jakim mamy do czynienia, jak i przewidywany stopień eksploatacji podłogi. Warto także pamiętać, że jeżeli całość przedsięwzięcia powierzamy profesjonalnym parkieciarzom, śmiało możemy poddać się w tym względzie ich doświadczeniu i fachowości.

Wykończenia drewnianej podłogi

Pięknie, klasycznie będzie się prezentować deska podłogowa olejowana. Jest matowa, trudniej się na niej poślizgnąć. Jendakże, deska pokryta olejem wymaga częstszej konserwacji. Deska lakierowana sprawdzi się w często i intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach oraz tam, gdzie nietrudno o wilgoć. Lakierowaną podłogę łatwiej też utrzymać w czystości. Elegancko prezentuje się podłoga woskowana. Jednakże jej istotną wadą jest fatk, że trudno utrzymać ją w czystości, a sam zabieg woskowania należy cyklicznie powtarzać.

deski-podlogowe-bielone-dab

Jak konserwować drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga to inwestycja na lata. Nie można zatem lekceważyć jej konserwacji. Pamiętajmy, że listwy przypodłogowe także wymagają naszej uwagi… Wiele się mówi o tym jak dbać o drewno naszych podłóg. Najważniejsze jest to, żeby nie postępować samowolnie, ale kierować się wskazówkami i wytycznymi producenta. Każda podłoga posiada swoją specyfikę i wymaga fachowego montażu i renowacji. Charakter rekomendowanego sposobu pielęgnacji zależy więc od sposobu wykończenia podłogi. Unikajmy uniwersalnych środków. Wiadomo: wszelkie specyfiki nadające się „do wszystkiego” zazwyczaj nadają się „do niczego”. Nie tylko nie zabezpieczą naszej podłogi, ale mogą ją nawet uszkodzić. Niezmienną radą fachowców jest, by środek do codziennej pielęgnacji drewna był zbieżny ze środkiem użytym podczas wykańczania i zabezpieczania podłogi.

A co z wodą? Oczywiście, codzienne zabrudzenia najlepiej zmyć niewielką (!) ilością wody. Nie nadużywajmy jednak uniwersalnych, powszechnie dostępnych środków czyszczących. Warto także pamiętać, że listwy przypodłogowe możemy zabezpieczyć przed wilgocią odpowiednimi uszczelkami.

deski-orzech-amerykanski-lakierowane

Renowacja parkietu? Może w kolorze?

Sposobów na renowację parkietu nie brakuje. Gdy pojedyncze deszczułki uległy uszkodzeniom, a jednocześnie pragniemy tchnąć w nasze wnętrze powiew świeżości i nowoczesnego wyglądu, warto przemyśleć… koloryzację parkietu. Taka renowacja nie kosztuje wiele i daje spore szanse na popuszczenie wodzy fantazji. Punktem wyjściowym tej swoistej koloryzacji musi być analiza zarówno dotychczasowego koloru parkietu, jak i dokładny ogląd wystroju wnętrza. Przyjrzyjmy się meblom, bibelotom oraz wszelkim dodatkom.

Nie zapominajmy też o listwach przypodłogowych. Tylko poprzez nadanie kolorytu listwom przypodłogowym, nasze wnętrze może nabrać nowego wyglądu. Pamiętajmy: plan to podstawa. Na etapie planowania dobrze jest wykonać zdjęcie pomieszczenia i nanieść na nie szkic przyszłej aranżacji. Podobne rozwiązania świetnie sprawdzą się zarówno w pokoju dziecięcym, biurze, czy w salonie.

parkieciarz-montuje-parkiet

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *