Shadow

Skleroterapia żylaków – sposób na piękne nogi

skleroskopia

Każda kobieta marzy o pięknych nogach pozbawionych wszelkich nieestetycznych zmian. Niestety wiele z pań boryka się z problemem niewydolności żylnej, czego efektem są powstające żylaki.

Żylaki kończyn dolnych, to jedno z najczęstszych schorzeń w Polsce, jak i na świecie. Przypadłość ta jest efektem upośledzenia ścian i zastawek żył głębokich. Żyły są naczyniami krwionośnymi, którymi krew płynie w górę do serca. Proces ten jest możliwy dzięki zastawkom, wypustkom błony naczyń. Prawidłowe, zdrowe zastawki zamykają się, gdy krew płynąca ku górze, próbuje się cofnąć. Gdy ścianki żył tracą swoją elastyczność, zastawki przestają się domykać. Zalegająca krew napiera na ścianki żył, efektem jest ich rozciągnięcie się i zniekształcenie – powstają żylaki.

Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Możemy ją odziedziczyć nie tylko po rodzicach, ale nawet pradziadkach. Na ich pojawienie ma również wpływ higiena życia: brak ruchu, zła dieta.

Nieleczone żylaki to nie tylko problem estetyczny, to także przyczyna groźnych zakażeń całego organizmu. Dlatego tak ważne jest by przeciwdziałać ich powstawaniu, a gdy już się pojawią – niezwłocznie je usunąć.

Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to:

– uczucie ciężkości nóg
– opuchnięte kostki
– widoczne żyły
– wieczorne bóle i kurcze łydek
– pajączki (pod kolanami i w okolicy łydek)

Medycyna oferuje wiele sposobów usunięcia żylaków, rozwiązaniem problemu nie jest tylko operacja. Jedną z metod, którą chętnie polecają specjaliści, to skleroterapia. Jest to zabieg mało inwazyjny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Trwa 20 – 30 minut. Pacjent zaraz po może wrócić do swoich obowiązków. Zaleca się tylko noszenie opasek elastycznych. Osiągniecie dobrego efektu wymaga czasem kilku sesji.

Ten rodzaj leczenia stosuje się w zmianach żylakowych, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych. Decydujące znaczenie ma tu stan zastawek żylnych regulujących kierunek przepływu krwi. Ocenę sprawności stanu zastawek dokonuje się na podstawie dokładnego badania ultradźwiękowego.

Zabieg skleroterapii wykonuje się przy użyciu płynu lub pianki obliterującej. Polega on na podaniu (wstrzyknięciu) do światła żyły leku, który powoduje powstanie stanu zapalnego. Następstwem jest powstanie skrzepliny, która wytwarza proces włóknienia i zatyka żyłę. Po pewnym czasie tak zatkany żylak obumiera i zanika (powodem jest wykluczenie go z krwiobiegu).

Skleroterapia piankowa metodą Tessariego – polega na wstrzyknięciu do żyły specjalnie spreparowanej pianki. Nie rozpływa się ona w żyle, tylko przylega na ściany naczyń, działając na konkretne żyły. Metodę tę zaleca się również przy usuwaniu większych zmian żylnych.

Skleroterapia przy użyciu oświetlacza naczyniowego – polega na oświetleniu skóry specjalnym źródłem światła. Pozwala to na zlokalizowanie niewidocznych podczas badań USG tzw.: „pajączków”. Metoda ta w znaczący sposób poprawia jakość zabiegu.

Mikroskleroterapia – stosowana jest w walce z bardzo drobnymi zmianami. Lek do żyły wstrzykuje się przy pomocy bardzo cienkich igieł. Po zabiegu mogą wystąpić przebarwienia, które znikają samoczynnie w ciągu 6 miesięcy.

Skleroterapia nie należy do najtańszych metod usuwania żylaków. Jednak możliwość uzyskania pięknych, a przede wszystkim zdrowych nóg przy minimalnej inwazji jest warta swojej ceny.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *