Shadow

O czym należy pamiętać przy instalacji kominka?

Beautiful woman reading a book at the warmth of the fireplace

Kominki od lat cieszą się sporą popularnością wśród inwestorów. To element wyposażenia domu, charakteryzujący się jednocześnie wymiarem praktycznym jak i wysoką estetyką. Przestrzeń wzbogacona o kominek automatycznie staje się bardziej elegancka i piękna, a jednocześnie przytulna, zwłaszcza w czasie pierwszych jesiennych chłodów oraz długich zimowych wieczorów. Decydując się na tego typu zakup warto pamiętać, że instalacja kominka z wkładem kominowym to zabieg wymagający dużej staranności i precyzji. Popełnione w jej trakcie błędy w późniejszym czasie mogą wpłynąć na wygodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców.

Kiedy instalować kominek?

Wyposażenie domu, jakim jest kominek, to przede wszystkim skuteczne i wygodne rozwiązanie dogrzewające lub ogrzewające dom w chłodniejszych miesiącach. Nic dziwnego, że z roku na rok wzrasta liczba prywatnych inwestorów decydujących się na jego montaż. Nie da się również ukryć, że dobrze wykonany i odpowiednio dobrany do stylu i estetyki pomieszczenia kominek zdecydowanie przydaje mu piękna i elegancji – przekonuje specjalista firmy Lechma.

Budowa kominka wymaga całego szeregu przedsięwzięć oraz decyzji odpowiadających za jego późniejsze bezawaryjne i bezpieczne działanie. Pierwszą z nich stanowi już wybór co do lokalizacji w domu. Najlepiej, jeżeli zostanie dokonany jak najwcześniej, już w fazie projektowania. Wprawdzie można doposażyć już gotowe pomieszczenie w kominek, jednak w tym przypadku montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Bez względu na moment, w którym decyzja o zakupie paleniska zostanie podjęta, dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii pracownika dobrej firmy producenckiej, architekta lub konstruktora. Specjalistom warto także zlecić wykonanie pomiarów pozwalających określić rozmiar oraz moc kominka najlepszą dla wnętrza.

Czy samodzielna instalacja się opłaca?

W ramach oszczędności wiele osób decyduje się na samodzielny montaż kominka. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że to dość złożony proces, wymagający odpowiedniej wiedzy i precyzji, w trakcie którego można popełnić wiele błędów. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia dadzą o sobie znać w późniejszym czasie, w trakcie użytkowania kominka. A wszelkie prace naprawcze po wykonaniu obudowy są kłopotliwe, bardzo często wymagają kompletnego demontażu, co z kolei generuje wysokie koszty. Z tego względu najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zlecenie instalacji ekipie poleconej przez producenta lub dystrybutora, u którego się zaopatrujemy. Istnieje wtedy pewność, że kominek zostanie zainstalowany poprawnie,a  przede wszystkim bezpiecznie.

O czym pamiętać?

Przy instalacji kominka istotne jest wiele czynników. Do tych podstawowych należy przewód umieszczony w pobliżu paleniska, który dostarczy odpowiedniej ilości powietrza, koniecznej w procesie spalania. Przekrój przewodu powinien być dopasowany do mocy zakupionego kominka. Prawidłowy przewód kominowy można wykonać np. z cegły i wyposażyć we wkład stalowy z blachy żaroodpornej. – Średnicę przewodu należy również dopasować do wysokości komina. Istotną pozostaje kwestia dokładnego wykonania montażu: przyłącze kominka połączone z przewodem w niestabilny sposób lub liczne zagięcia mogą odpowiadać za brak szczelności, a więc bezpieczeństwa instalacji. Bez względu na to, czy kominek został zamontowany w nowo powstałym budynku, czy też w istniejącym już, starym kominie, należy pamiętać o uzyskaniu ekspertyzy kominiarza, który oceni jego stan techniczny – wymienia specjalista Lechma.

W poprawnym montażu domowego kominka należy kierować się rozsądkiem i ostrożnością. Warto zakupić poszczególne elementy i akcesoria u najlepszego dystrybutora oraz zaufać profesjonalistom w dziedzinie ich instalacji w domu. Dopilnowanie tych kilku kwestii plus kontrole kominiarskie przed i po budowie to gwarancja wygodnego, a przede wszystkim bezpiecznego użytkowania kominka w przyszłości.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *