Shadow

Nawracające zapalenie pochwy – jak sobie z tym radzić?

sundress-336590_1280

Każda kobieta przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła nieprzyjemnych dolegliwości ze strony narządów intymnych, które objawiają się pieczeniem, swędzeniem i bolesnością. Niestety wiele kobiet bagatelizuje te objawy i tym samym doprowadzają do nawracających zapaleń. Zastanówmy się, zatem wspólnie jak postępować w przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów i jak przeciwdziałać tej nieprzyjemnej chorobie?

Zapalenie pochwy wywołują drożdżaki, czyli grzyby lub bakterie. U wielu kobiet diagnozuje się również mieszane zapalenia drożdżakowi- bakteryjne. Aby prawidłowo stwierdzić rodzaj zapalenia, trzeba oczywiście od razu udać się do ginekologa w celu wykonania badania. Wówczas lekarz przypisze odpowiedni leki, które stosujemy zgodnie z jego zaleceniami. Dodatkowo warto stosować różne środki, które są ogólnie dostępne, tak, aby poprawić stan flory bakteryjnej pochwy.

Każda kobieta powinna wiedzieć, że naturalna flora bakteryjna pochwy ma odczyn kwaśny i zachwianie tej równowagi sprzyja powstawaniu zapaleń. Najczęstszą przyczyną złego ph jest stosowanie zwykłych kosmetyków, które mają nie odpowiednie ph. Do codziennej higieny narządów intymnych należy stosować tylko specjalnie przeznaczone do tego żele i mydła ginekologiczne, które mają neutralne ph. Warto również sięgnąć po specjalne środki, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego, a takowe bez recepty kupimy w każdej aptece. Obecnie dostępne są zarówno takie żele myjące, środki dopochwowe, jak i środki doustne w postaci suplementów. Bakterie kwasu mlekowego zawarte w nich kolonizują ścianki pochwy i chronią w ten sposób przed groźnymi bakteriami i grzybami.

Aby zatem uniknąć nawracających zapaleń pochwy, na co dzień dbajmy o właściwe jej ph, a szczególnie ostrożne bądźmy podczas choroby, przeziębienia czy zażywania antybiotyków. Każde osłabienie organizmu przyczynia się do zachwiania równowagi biologicznej w organizmie i do powstawania zakażeń zarówno grzybami jak i bakteriami.

Dodatkowo przy antybiotykach zawsze pamiętajmy o stosowaniu probiotyków, które osłonią nasz układ pokarmowy, ale również pamiętajmy o probiotykach ginekologicznych, które ochronią przed powstawaniem zapalenia pochwy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *