Shadow

Na czym polega badanie okulistyczne?

143375713376073800

Wielu z nas na wizytę w gabinecie okulistycznym decyduje się dopiero w momencie, kiedy pojawiają się uciążliwe i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie wady wzroku lub też, gdy czujemy wyraźny dyskomfort. Tego podstawowego błędu nie potrafi uniknąć większość Polaków. Niektóre schorzenia nie dają bowiem wyraźnych i jednoznaczny objawów, przy czym mogą w późniejszym czasie w znacznym stopniu odbić się na naszym zdrowiu lub ogólnej kondycji. Według zaleceń specjalistów, na kontrolę wzroku powinniśmy udać się raz na dwa lata, a po 40 roku życia, kiedy to wzrok najczęściej zaczyna odmawiać posłuszeństwa, częstotliwość tę należy zwiększyć.

Optycy i okuliści z zakładu Siejka zaznaczają, że pacjenci mają błędne wyobrażenie o współczesnych metodach badania wzroku. Wizyta u specjalisty kojarzy się bowiem z odczytywaniem rządków liter na tablicy, najpierw jednym, potem drugim okiem. Wbrew błędnemu przekonaniu, współczesna technika poszła na przód na tyle, że każdy profesjonalny gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt.

Jak prawidłowo przygotować się do badania? 

Jeśli planujesz wizytę u okulisty pamiętaj o tym, że niektóre badania wymagają zakropienia oka kroplami z atropiną powodującą rozszerzenie źrenic. Nie planuj więc po wizycie u specjalisty powrotu do pracy, zrezygnuj także z prowadzenia samochodu. Kobiety powinny pamiętać również, aby tego dnia zrezygnować z makijażu oka lub zmyć go przed wizytą. Pomalowane rzęsy utrudniają bowiem lekarzowi nie tylko badanie, ale także diagnostykę, a kobiecie sprawiają dyskomfort. Niektóre z czynności wykonywanych przez lekarza powodują łzawienie, dlatego też pomysł robienia makijażu nie należy do najlepszych.

Badanie okulistyczne krok po kroku

Na początku badania lekarz wykona wywiad z pacjentem, podczas którego zbierze podstawowe informacje niezbędne w procesie leczenia i diagnostyki. Okulista zapyta o wiek, wykonywany zawód, warunki życia, choroby przewlekłe, przyjmowane leki czy predyspozycje genetyczne, sposób odżywiania oraz przyjmowane używki.

Pierwszą częścią właściwego postępowania jest badanie makroskopowe. Lekarz bez użycia przyrządów optycznych przyjrzy się naszym oczom – oceni ogólny stan aparatu wzrokowego. Jest wiele schorzeń możliwych do wykrycia już na tym etapie.

Następnie przechodzimy do bardziej szczegółowych badań przy użyciu aparatury. Na pierwszy ogień idzie lampa szczelinowa, dzięki której okulista dokładnie obejrzy poszczególne elementy oka. Procedura jest całkowicie bezbolesna. Pacjent siada na taborecie, brodę i czoło opierając w wyznaczonych przez lekarza miejscach. Ten za pomocą wiązki światła, kierowanej w konkretne miejsce, obejrzy interesujący go obszar.

Teraz czas na badanie ostrości wzroku dzięki wykorzystaniu tradycyjnych już tablic ze znakami lub figurami. Kolejno następuje badanie wad wzroku, pozwalające dobrać odpowiednie szkła korekcyjne (zob. ofertę Zakładu Optycznego Siejka). Nieodzowną częścią każdej wizyty u okulisty jest badanie dna oka – dzięki niemu można bowiem wykryć większość chorób oczu tj. schorzenia siatkówki, błony naczyniowej oka, nerwu wzrokowego czy ciała szklistego. Najmniej przyjemnym ze wszystkich, ale nadal bezbolesnym badaniem jest mierzenie ciśnienia gałki ocznej – dokonuje się go za pomocą silnego podmuchu powietrza kierowanego na gałkę oczną – odbywa się to przy pomocy specjalistycznego aparatu a pomiar wykonuje kilkukrotnie, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik. Nieprawidłowe ciśnienie oka może świadczyć o poważnych schorzeniach, takich jak np. jaskra. Do wykrywania chorób siatkówki oraz nerwu wzrokowego stosuje się badanie pola widzenia – pacjent musi jak najszybciej przycisnąć guzik, jeśli na tarczy zobaczy punkt świetlny, co umożliwia ocenę ewentualnych ubytków w polu widzenia oraz rozpoczęcie specjalistycznego leczenia zapobiegającego postępowaniu choroby.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *