Shadow

Liszaj twardzinowy – częsta choroba kobiet

Nude woman covering her eyes because of shame
Liszaj twardzinowy może atakować mężczyzn, kobiety i dzieci. Jednak u kobiet ta choroba zanikowo-zapalna pojawia się aż 10 razy częściej, niż u mężczyzn. U pań zdarza się w każdym wieku, ale szczególnie często podczas dojrzewania oraz menopauzy.

Liszaja twardzinowego nie można lekceważyć. W przypadku zaniechania leczenia, może skończyć się to powikłaniami. Najmniej dokuczliwe z nich to blizny, które zostają do końca życia. Ale nieleczony liszaj może też prowadzić do nadkażeń, a nawet choroby nowotworowej.

Liszaj twardzinowy u kobiet

Kobiety zapadają na tę chorobę dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Dotąd nie wyjaśniono dlaczego tak się dzieje, bo też przyczyny choroby nie są do końca znane. Wśród możliwych powodów występowania liszaja twardzinowego wylicza się między innymi: czynniki genetyczne; zaburzenia w układzie immunologicznym, jak choćby częstsze występowanie u chorych i w ich rodzinach innych schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, między innymi cukrzycy, bielactwa, choroba Gravesa-Basedowa oraz łysienia; zaburzenia hormonalne; czynniki infekcyjne w postaci zakażenia krętkami, atypowymi mikobakteriami lub wirusami brodawczaka ludzkiego; a także miejscowe czynniki, jak urazy i zaburzenia ukrwienia.

Liszaj twardzinowy (znany też pod nazwami: liszaj twardzinowy i zanikowy, liszaj biały, marskość żołędzi, marskość sromu, lichen sclerosus, lichen sclerosus et atrophicus, lichen albus, white spot disease, Csillag’s disease, kraurosis vulvae, kraurosis penis, balanitis xerotica obliterans, guttate scleroderma) najczęściej atakuje narządy płciowe kobiet. Są to wargi sromowe, łechtaczka, wzgórek łonowy i krocze. W 20% przypadków może jednak dojść do objawów na skórze i błonach śluzowych innych części ciała – górnej części tułowia, barkach i szyi. Liszaj biały przytrafia się zarówno kobietom, jak i dziewczynkom. Najczęściej jednak zachorowania zdarzają się w okresie dojrzewania lub menopauzy.

– Niezależnie od wieku, większość pacjentów zgłasza się do lekarza specjalisty dość późno. Dlatego zawsze jak najszybciej należy podjąć leczenie, które jest długie, bo w wielu przypadkach choroba ma tendencje do nawrotów – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica, ekspert w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, autor strony internetowej o Liszaju Twardzinowym.

Objawy liszaja twardzinowego

Chorobę poznać można po pojawiających się białawych zmianach na skórze. Początkowo są one gładkie, potem zaczynają się marszczyć i przekształcać w grudki z delikatną skórą, która ma tendencje do pękania. W ich miejsce mogą też pojawić się blizny. Występują one samoistnie, albo na skutek drapania i pocierania swędzących miejsc (nie zawsze jednym z objawów jest swędzenie, ale występuje ono bardzo często). Ból pojawić się może podczas stosunku, a także załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jeśli leczenie nie zostanie więc odpowiednio szybko podjęte, choroba może doprowadzić do bakteryjnego nadkażenia skóry, a nawet nowotworów.

doctor_igor_michajlowski
dr Igor Michajłowski

– Nie można dopuścić do powikłań, które mogą być groźne dla życia, a nawet zdrowia. Dlatego w Gdańsku powołaliśmy zespół doświadczonych lekarzy, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z liszajem twardzinowym – mówi dr Igor Michajłowski, który co roku diagnozuje i leczy setki pacjentów z całej Polski. – W Zespole ekspertów zajmujących się chorobami narządów płciowych znajdują się specjaliści od wenerologii, dermatologii, urologii oraz ginekologii. Gwarantuje to pacjentom najwyższy poziom obsługi i komfortu. Zwłaszcza, że postawiliśmy na lekarzy, którzy mogą pochwalić się nie tylko niebagatelnym doświadczeniem medycznym, ale też sporym dorobkiem naukowym w zakresie badania i leczenia liszaja twardzinowego – dodaje właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *