Shadow

Lewatywa – kiedy warto ją stosować?

British GP talking to senior man in surgery

Lewatywę stosuje się od tysiącleci: zabieg znali m.in. starożytni Egipcjanie, zalecał go grecki lekarz, Hipokrates – prekursor współczesnej medycyny. Wykonuje się go w różnych sytuacjach. Pomaga na problemy jelitowe, ułatwia akcję porodową, oczyszcza organizm z toksyn. Zdarza się, że poprzedza badania specjalistyczne, np. kolonoskopię. To również sposób podawania leków, zwłaszcza gdy nie można podać ich drogą doustną. Kiedy jeszcze warto zdecydować się na lewatywę?

Lewatywa – oczyszczanie jelita grubego

W jelicie grubym zalegają masy kałowe, które mogą przyczyniać się do rozwoju stanów chorobowych (teorię tę spotyka się m.in. w medycynie alternatywnej) (1). Lewatywa pomaga oczyścić narząd z patogenów – zaleca się ją np. osobom, u których dochodzi do zaburzeń w pracy jelit. Nad wykonaniem lewatywy warto zastanowić się, gdy doskwierają Ci zaparcia, bolesne skurcze brzucha i jelit. Zabieg przydaje się pacjentom cierpiącym z powodu kłopotów z wypróżnianiem(2). Wybierają go również chorzy z wrzodowym zapaleniem jelita grubego. To sposób na pozbycie się przykrego zapachu z ust, nalotów na błonie śluzowej języka i stanów zapalnych jamy ustnej. Możesz rozważyć lewatywę, jeżeli Twoja skóra wydziela nieprzyjemną woń, dokuczają Ci nawracające bóle głowy, bywasz rozdrażniona albo apatyczna.

Dzięki lewatywie fizjologiczna flora jelitowa będzie sprawniej funkcjonować, a jelito grube poprawi swoją przyswajalność składników odżywczych. U niektórych osób po zabiegu ustępują dokuczliwe zmiany skórne.

Czasem panie traktują lewatywę jako sposób na odchudzanie. Rzeczywiście, po zabiegu obserwuje się spadek wagi, ale wiąże się on przede wszystkich z utratą wody. Jednak oczyszczanie organizmu z toksyn sprzyja (pośrednio) pozbywaniu się zbędnych kilogramów. Szkodliwe substancję zalegające w okrężnicy mogą wywierać niekorzystny wpływ na przebieg wielu procesów w organizmie (np. metabolizm) (3).

Przed badaniami, porodem, do podania leków

Nieraz lewatywa to jedyny sposób na podanie leku. Co więcej, metoda gwarantuje wyższą i szybszą wchłanialność substancji aktywnych niż przy podaniu doustnym (4). Wykorzystuje się ją u chorych na nowotwór, pacjentów z zapaleniem stawów, jelit i zwyrodnieniem plamki żółtej. Czasem wykonuje się ją przed zabiegami chirurgicznymi (5). Lewatywa ułatwia przeprowadzenie badań diagnostycznych, np. kolonoskopię (badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego) oraz laparoskopię (wziernikowanie jamy otrzewnej) (6).

Zdarza się, że przyszłe mamy decydują się na lewatywę niedługo przed udaniem się na porodówkę. Zabieg pomaga uniknąć przypadkowego wypróżnienia w trakcie porodu fizjologicznego. Kobieta czuje się więc bardziej komfortowo. Lewatywa zapobiega też kontaktowi maleństwa z bakteriami kałowymi. Niektórzy uważają, że dzięki zabiegowi akcja porodowa przebiega sprawniej i krócej trwa.

Mimo to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stoi na stanowisku, że nie istnieją medyczne przesłanki do wykonania lewatywy przed porodem (7). Jeśli jednak rozważasz zabieg przed wyjazdem na porodówkę, zwróć uwagę, by przeprowadzić go we właściwy sposób. Dlatego najpierw przeczytaj, jak prawidłowo wykonać lewatywę.

1. J. Whorton, Civilisation and the colon: constipation as the „disease of diseases”, British Medical Journal, 321 (7276), s. 1586-1589
2. Healthline, http://www.healthline.com/health/enema-administration#Overview1, dostęp: 10.06.2016
3. TS. Chen, PS. Chen, Intestinal autointoxication: a medical leitmotif, Journal of Clinical Gastroenterology, 11 (4), s. 434-441
4. Medical Dictionary, http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Enemas, dostęp: 10.06.2016
5. Jw.
6. Medycyna Praktyczna, https://bazalekow.mp.pl/lek/31338,Enema-plyn, dostęp: 10.06.2016
7. WHO, http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/childbirth/routine_care/cd000330/en/, dostęp: 10.06.2016

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *