Shadow

Klony ozdobne do ogrodu – jak pielęgnować Atropurpureum?

atropurpureum

Przyciągają wzrok wszystkich przechodniów i sąsiadów – ozdobne klony cieszą oko intensywną, czerwoną barwą. Karłowe klony pasują w szczególności do niewielkich i kameralnych ogrodów. Podpowiadamy, jak pielęgnować Atropurpureum, aby pięknie rosło.

Klony japońskie i klony palmowe to gatunki drzew, które pochodzą z dalekiej Azji. Odpowiednio pielęgnowane przyjmują się świetnie także w naszych szerokościach geograficznych. Niestety wiele osób przyznaje, że nie udała im się hodowla drzewka, które po prostu zmarniało. To prawda, że klony ozdobne są wymagające, ale kilka wskazówek pielęgnacyjnych ułatwi ci jego pielęgnacje.

 Stanowisko dla niskiego klonu

Decydując się na kupno drzewka klonu, wybierz dla niego odpowiednio wyeksponowane miejsce. Dla Atropurpureum warto wybrać stanowisko, które pozwoli na podziwianie jego niezwykłych barw i ozdobnego kształtu korony. Klon najlepiej ulokować na stanowisku słonecznym – jednak, gdy w ogrodzie gleba nie jest wystarczająco wilgotna, palące słońce może być dla niego szkodliwe. Wówczas do uprawy klonu palmowego korzystniejszy będzie lekki półcień. Klony japońskie i klony palmowe nie osiągają zbyt wysokich wysokości – maksymalnie 3-4 m. Warto je jednak osłaniać przed wysuszającym wiatrem. Niskie klony preferują miejsca zagłębione i osłonięte inną roślinnością. Warto posadzić je w otoczeniu bylin i niskich krzewów. Klon karłowy świetnie wygląda też w skalniakach i ogrodach skalnych.

 Podłoże dla Atropurpureum

W naturalnych warunkach klony palmowe rosną zazwyczaj w pobliżu akwenów – świetnym miejscem będzie dla nich okolica oczka wodnego i stawu. Przygotuj im ziemię o przepuszczalną o lekko kwaśnym odczynie, pamiętaj, że musi być wilgotna, ale nie podmokła. Całkiem nieźle rosną także na działkach o leśnym poszyciu. Warto wiedzieć także, że drzewko nie lubi nadmiernego nawożenia. Raz – na początku sezonu – możesz nawieźć ziemię nawozem wieloskładnikowym.

 Pielęgnacja klonów palmowych

Cięcia formujące klonów karłowych można wykonywać zimą oraz na przedwiośniu. Chociaż większość odmian karłowych stosunkowo dobrze znosi ujemne temperatury, lepiej je przed nimi zabezpieczyć – przy korzeniu utwórz kopczyk z kory, który wiosną usuniesz. Słomianą matę oraz agrowłókninę osłoń koronę drzewa przed mrozem oraz wiatrem.

 Klon japoński w donicy

Klony japońskie ze względu na niewielkie rozmiary można umieszczać także w donicy na tarasie czy balkonie. Wybierz też dla nich odpowiednią osłonkę. Na dnie donicy możesz ułożyć drenaż z kamieni, który stanowi dla rośliny zabezpieczenie przed zbytnią wilgocią. Rewelacyjnie sprawdzają się donice z otworami. Jako ziemi możesz użyć gleby ogrodowej wymieszanej z korą bądź drobnym żwirem. Po przesadzeniu drzewka do nowej doniczki, daj mu trochę czasu na aklimatyzację przed wystawieniem na działanie słońca. Na zimę schroń je jednak w piwnicy, garażu lub innym chłodnym, ale nie zimnym pomieszczeniu. Latem ziemię w naczyniu podlewaj regularnie, aby była zawsze lekko wilgotna, ale nie za bardzo. Klony palmowe w donicy, tak samo jak klony karłowe w ziemi lubią rozproszone światło i dobrze rosną w ogrodach osłoniętych żywopłotami lub ażurowymi płotami.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *