Shadow

Jesteś alergikiem? Sprawdź, co i kiedy pyli

12_Jesteś alergikiem Sprawdź, co i kiedy pyli

Pyłki roślin należą do grupy czynników, które najczęściej wywołują alergię. Okres pylenia roślin trwa przez większość roku, dlatego znajomość kalendarza pyleń w połączeniu ze stosowaniem właściwych leków może nam pomóc łagodzić towarzyszące alergii objawy.

Alergia to inaczej zespół niekorzystnych objawów, które pojawiają się w wyniku kontaktu organizmu z substancją zwaną alergenem. Substancja ta nie wywołuje żadnych symptomów chorobowych u wielu innych osób, przez co alergię opisuje się także jako zmienioną reakcję układu immunologicznego, chroniącego organizm przed działaniem czynników szkodliwych.

Co to są alergeny wziewne?

Pyłki roślin należą do grupy alergenów wziewnych, dostających się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Do pozostałych rodzajów alergenów, w zależności od sposobu, w jaki przedostają się do organizmu, zalicza się alergeny pokarmowe, kontaktowe i iniekcyjne.

Wśród alergenów wziewnych wymienia się przede wszystkim pyłki roślin wiatropylnych, w tym traw, drzew iglastych i liściastych oraz chwastów, a ponadto sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych i roztocza kurzu. Alergeny wziewne powodują najczęstsze choroby alergiczne, w tym alergiczny nieżyt nosa, dotyczący nawet 25 proc. populacji, oraz astmę.

Co i kiedy pyli?

Pylenie roślin trwa średnio od połowy lutego do końca października, czyli niemal przez cały rok. Jednak aktualne pylenie oraz stężenie danego pyłku w powietrzu najlepiej sprawdzić w kalendarzu pyleń. Warto przy tym dodać, że okres pylenia stale się wydłuża, co jest efektem między innymi ocieplającego się klimatu oraz coraz lepszych warunków wegetacji roślin.

W pierwszych miesiącach roku, czyli w lutym i marcu, pylą głównie leszczyna i olsza. Wiosną, czyli w kwietniu i maju, gdy chętniej spędzamy dużo czasu poza domem, przypada szczytowy okres pylenia brzozy, topoli i dębu. Z kolei w czerwcu, lipcu i sierpniu, gdy większość z nas planuje wakacyjne wyjazdy, pylą przede wszystkim trawy, szczaw, pokrzywa, komosa i bylica.

Natomiast okres pylenia Cladosporium i Alternaria, które należą do najczęściej wywołujących alergię grzybów pleśniowych, trwa od początku kwietnia praktycznie do końca września.

Jak leczy się alergiczny nieżyt nosa?

Wśród podstawowych objawów alergii, wywołanej przez alergeny wziewne, jest alergiczny nieżyt nosa. Towarzyszą mu takie dolegliwości jak kichanie, wodnisty katar, łzawiące i swędzące oczy oraz utrudniające oddychanie uczucie blokady nosa, które potrafią bardzo skutecznie utrudnić nam wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych i domowych.

Najlepszą metodą łagodzenia symptomów alergii i zapobiegania następstwom przewlekłego nieżytu nosa jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych drugiej generacji. Preparaty te, w odróżnieniu od starszych leków pierwszej generacji, nie powodują niemal żadnych działań ubocznych, takich jak senność, zaburzenia uwagi i koncentracji

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *